Erişilebilirlik

Havada Diplomatik Kriz


Suriye’deki savaşa Rusya’nın da girmesiyle diplomatik gerginlik artarken, Fransa’nın kendi hava sahasında, bir Rus uçağına yaklaşması Rusya ile Fransa arasında krize yol açtı. Rusya, Fransız büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Fransa, “Uçak bizim değil İsviçre’nin” yanıtını verdi.

Rusya, Fransa’yı, Fransız hava kuvvetlerine ait bir askeri uçakla, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerden Parlamento’nun alt kanadı Duma’nın Başkanı Sergey Nariçkin’i taşıyan uçağa, Fransa hava sahasında “tehlikeli derecede” yaklaşmakla suçladı.

Rus Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamada diplomatik açıdan oldukça sert bir ifadeyle, “Bu tür eylemler, Fransa’nın çok taraflı toplantılar ve görüşmeler için bir mekan olarak kullanması imkanını ortadan kaldırır” denildi.

Duma Başkanı Nariçkin’in sözcüsü Evguenia Tchougounova da, “Başkan’ın uçağı Fransa hava sahasındayken ve Cenevre’ye doğru yol almışken, bir Fransız avcı uçağının kendilerine tehlikeli biçimde yaklaştığını hatta Rus parlamento heyetinden bir üyenin fotoğraf çekme imkanı bile bulduğunu” dile getirdi.

“Fransız değil İsveç uçağı”

Olayın üzerine Rus makamları Fransa’nın Moskova Büyükelçisi Jean-Maurice Ripert’i Dışişleri’ne çağırıldı. Dışişleri’nde konuya ilişkin bilgisi olmadığını belirten Büyükelçi Ripert bu bilgiyi onaylayacak detaylara sahip olmadığını dile getirdi.

Olayı yalanlayan Fransız Dışişleri’nden jet yanıt geldi. Dışişleri AFP’ye yaptığı açıklamada, “Sözkonusu uçak bir F-18 uçağı olup Fransız ordusuna değil, İsviçre ordusuna aittir. İsviçre, Cenevre’nin korunması için Fransa ile imzaladığı ikili anlaşmalar çerçevesinde Fransız hava sahasında uçma onayına sahiptir” denildi.

Fransız Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları da ortak bir açıklama yaparak, “Bu durumda Fransız Büyükelçisinin çağırılmasından dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Rus yetkililerine de konuyla ilgili gerekli uyarılar yapılmıştır” ifadesine yer verildi.

İsviçre: “Rutin kontrol”

İsviçre yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, iki ülkeyi diplomatik krizin eşiğine getiren olay sabah saat 10.22’de meydana geldi. Diplomatik geçiş izni olan Tupolev marka tarifeli uçuş yapan Rus uçağı Fransız sınırına yakın Biel semalarında görünür görünmez, bir İsviçre uçağı, gelen uçağın kimlik kontrolünü yapmak üzere havalandı. Yetkililer, “Bu tür kontrolleri yılda 100 kez yapıyoruz. Bu rutin bir kontrol işlemidir. Kontrol hiçbir tehlikeye yol açmaksızın yapılmıştır” açıklaması yaptı.

XS
SM
MD
LG