Erişilebilirlik

Hava Kirliliği Felç ve Kalp Krizi Riskini Arttırıyor


Hava Kirliliği Felç ve Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

Bilimadamları hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerini araştırmaya devam ediyor. Araştırmacılar dünyanın fosil yakıtlara olan bağımlılığının kalp krizi ve felç riskini arttırdığını söylüyor.

Doktorlar akciğer ve kalp hastalarını sıcak havalarda dışarıya çıkmamaları yolunda uyarıyor. Doktor Kausalya Pendyal hastalarına sokağa çıkmadan önce hava kirliliği endeksini kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Amerikan hükümetinin değerlendirmesi olan Hava Kalite Endeksi hava kirliliğini ölçüyor.

Dışarıda bulunmaktan kaçının. Özellikle öğleden sonraları ve akşamları evde kalmaya çalışın.

Tıbbi araştırmalar hava kirliliği ve kalp hastalıklarıyla felç arasında güçlü bağ olduğunu ortaya koyuyor. Doktor Robert Brook Michigan Üniversitesi’nde kalp ve dammar hastalıkları uzmanı Kalp ve damar hastalıklarından ölümler dünyada en yaygın ölüm nedeni. Hava kirliliği ölüm oranlarında büyük rol oynuyor.

Doktor Brook, otomobillerin egzoz dumanını bir iki saat solumanın ölümcül olabileceğini söylüyor. Bir iki saatlik kirli hava soluma kalp krizine yol açabilir. Kirli hava solumanın uzun vadeli etkileri daha da ciddi. Bir kaç yıl boyunca kirli havaya maruz kalmak kardiovasküler hastalık riskini yüzde 5 ile 10 oranında arttırıyor.

Doktor Brook ve ekibi hava kirliliğinin kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açmasıyla ilgili bir rapor hazırladı. Amerikan Kalp Derneği’ne sunulan bu rapora göre, otomobil ve fabrika dumanları kan basıncını tehlikeli düzeylere çıkarıyor. Araştırma, riskin yaşlılarda, kalp hastalarında ve otoyollara yakın yerlerde oturanlarda arttığını gösteriyor. Amerikan Kalp Derneği yoğun trafikte geçirilen zamanın azaltılması tavsiyesinde de bulunuyor.

XS
SM
MD
LG