Erişilebilirlik

Hava Kirliliği Ömrü Kısaltıyor


Hava kirliliğine bağlı sağlık sorunları nedeniyle bugün doğanların ortalama yaşam süresinin 20 ay yani neredeyse iki yıl azaldığı açıklandı.

ABD merkezli araştırma grubu Sağlık Etkileri Enstitüsü, yıllık küresel hava raporunu açıkladı. Rapora göre hava kirliliği dünya nüfusunun sağlığını tehdit eden etkenlerde beşinci sırada yer aldı. Rapor, hava kirliliğinin sıtmadan daha fazla ölüme neden olduğunu bildirdi.

Raporda hava kirliliğinin en yoğun olduğu Güney Asya’da, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerde doğan çocukların ortalama ömrünün de 30 ay yani iki buçuk yıl kısa olduğu belirtildi.

Sağlık Etkileri Enstitüsü, 2017’de küresel çapta 5 milyon insanın, uzun süreli iç mekan ve açık hava kirliliğine bağlı inme, kalp krizi, çeker hastalığı, akciğer kanseri ve kronik akciğer hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Bu ölümlerin neredeyse yarısı Çin ve Hindistan’da yaşandı. Her iki ülkede de hava kirliliğine bağlı en az 1 milyon 200 bin kişi yaşamını yitirdi.

Çin, hava kirliliğiyle mücadelede aşama kaydetse de, Pakistan, Bangladeş ve Hindistan’da 2010’dan bu yana en büyük kirlilik artışı yaşandı.

Hava kirliliğinin en ağır etkilerini ise en hassas olan yaş grubu yani çocuklar yaşıyor. Hava kirliliği çocuklarda beyin gelişimine zarar verebiliyor, akciğer kapasitesini sınırlandırabiliyor, astıma neden olabiliyor.

Evlerde duman yaratan yakıt ve kömür kullanımı, dışarıda egzoz, sanayi tipi salım ve kömür yakan enerji santralleri, başlıca hava kirliliği kaynakları.

XS
SM
MD
LG