Erişilebilirlik

Hastaneleri Mikroplardan Arındıran Mucize Yöntem


Hastaneleri Mikroplardan Arındıran Mucize Yöntem

Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyada her yıl yüzbinlerce kişinin hastanelerde kaptıkları mikroplar nedeniyle ölümcül hastalıklarla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı. Hastanelerin, antibiyotiklere karşı dirençli mikroplardan arındırılması ise maliyeti oldukça yüksek ve zor bir iş. Ancak Texas eyaletinde faaliyet gösteren Xenex adlı bir şirket bu soruna çözüm bulmuşa benziyor.

Xenex şirketinin geliştirdiği cihaz, mor ötesi ışınlarla mikroorganizmaların hücrelerini parçalayarak öldürüyor.

Xenex şirketinin kurucusu Mark Stibich, organizmaların mor ötesi ışınlara karşı bağışıklık geliştirmesinin mümkün olmadığını söylüyor: "Mor ötesi ışınlar, mikroorganizmaların hücrelerine giriyor, DNA’ları tarafından emiliyor. Dolayısıyla bu organizmaların herhangi bir mutasyon geçirmesine fırsat verilmiyor."

Doktor Stibich, geliştirdikleri cihazın, yaklaşık 30 yıldır bilinen, xenon türü ışığı kullandığını söylüyor.

But Xenex has developed the concept further. Its device can sweep a room in a matter of minutes, eliminating most organisms on surface areas.

Ancak Xenex şirketi işi bir adım daha ileri götürdüğünden, cihaz birkaç dakika içinde bir odayı tüm mikroorganizmalardan temizliyor.

Xenex Yönetim Kurulu Başkanı Brian Cruver, hastanelerin antibiyotiklere karşı dirençli mikroplardan arındırılmasının ne kadar önemli olduğunu birinci elden biliyor: "Hastaneye basit bir ameliyat için gitmiştim, ama orada ağır bir enfeksiyona yakalandım."

Bir ay serumla antibiyotik verilen Brian Cruver bu deneyimle hastane enfeksiyonlarının ne kadar önemli olduğunu anlamış: "Hastane enfeksiyonları Amerika’da en sık rastlanan dördüncü ölüm nedeni. Bu mikroplar, AIDS, meme kanseri ve trafik kazalarının yol açtığı ölümlerden daha fazla can alıyor."

Xenex küçük bir şirket ancak, geliştirdiği yöntem tüm dünyadaki hastanelerin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede.

Brian Cruver, "Hastanelerdeki dirençli mikroplar tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir sorun," diyor.

Xenex’in cihazı Amerika’nın en önemli kanser tedavi merkezlerinden Anderson Kliniği’nde test ediliyor. Houston’daki kliniğin enfeksiyon kontrol bölüm başkanı Roy Chemaly, özellikle kanser hastaları için konunun kritik olduğunu söylüyor: "Kanser hastalarının bağışıklık sistemi zaten zayıf olduğundan, antibiyotiklere dayanıklı mikroplar bu hastaların karşı karşıya olduğu riskleri arttırıyor."

Doktor Chemaly ilk denemeler sonrasında hastane odalarında %100 dezenfeksiyon sağlandığını söylüyor, ancak tam sonuç almak için bir yıllık deneme süresi gerektiğine işaret ediyor.


XS
SM
MD
LG