Erişilebilirlik

Hasta Öğrencinin Yerine Derse Giren Robot


Hasta Öğrencinin Yerine Derse Giren Robot
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Hasta Öğrencinin Yerine Derse Giren Robot

Hasta öğrencilerin günler, haftalar, hatta ciddi rahatsızlık durumunda aylarca okula gidemedikleri dönemler son buluyor. Teknoloji, öğrencilerin derslerden geri kalmalarını önlüyor. Artık hasta çocukların yerine derslere robotlar giriyor.

Serebral palsi nedeniyle ameliyat geçiren beşinci sınıf öğrencisi Cloe Gray, bir aydan uzun süredir okuldan ve arkadaşlarından ayrı. Ama yerine derslere Sanal Cloe, yani Cloe’nin robotu giriyor. Cloe, robota odasından kumanda ediyor. Bunun için Clo-Bot’un tasarımcısı Double Robotics firmasının web sitesini kullanıyor.

Cloe, 150 derecelik geniş açı kamerayla sınıfın her yerini görebiliyor. Öğretmenini duyabiliyor. Sınıfıyla aynı anda ders yapıyor, grup projelerine katkıda bulunuyor. Soruları bile yanıtlıyor.

Öğretmeni, Cloe’nin parmak kaldırdığını şöyle anlıyor. Cloe, web sayfasındaki kaydıracı yukarı kaldırdığında sınıftaki robotun boyu, öğretmenin göz hizasına yükseliyor.

Öğretmeni Mary Fucella, Cloe’nin de sisteme alıştığını söylüyor.

Öğlen yemeği saati de sorun olmuyor. Cloe yerdeki engelleri görebilmek için robotun yönünü değiştiriyor. Ve en yakın arkadaşıyla beraber kafeteryaya gidiyor. Babası, Cloe’nin yemeğini odasına getiriyor ve Cloe, herkesle beraber öğle yemeği yiyor: “Ameliyattan sonra bir süre yataktan hiç çıkmak istemedi. Bu robot Cloe’ye her gün yataktan kalması için motivasyon sağlıyor.”

Okul günü sona erince robotun işi de bitiyor ve robot, şarj istasyonuna bağlanıyor. Okulda üç bin dolarlık bu sistemden altı adet mevcut. Cloe, bağışlar sayesinde bu sistemi kullanıyor.

Cloe yine de okula geri döndüğünde robotunu özlemeyeceğini söylüyor. Ama robot şimdilik derslerinden geri kalmasını engelliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG