Erişilebilirlik

Hasta Ezidiler Ölümü Bekliyor


IŞİD saldırıları nedeniyle Irak’ın Şengal Kasabasından kaçarak Diyarbakır’a sığınan Ezidiler, sağlık yardımı alamamaları nedeniyle zor günler yaşıyor. Aralarında kanser hastalarının da bulunduğu onlarca hasta tedavi edilmeyi bekliyor.

Türkiye’ye göçeden 20 bine akın Ezidi’den bin 250’si halen Diyarbakır’daki kampta yaşamını sürdürüyor. Belediyelerin ve gönüllü kuruluşların yardımlarıyla yaşayan Ezidiler sağlık yardımı alamıyor. HDP’nin Ezidi Milletvekili Feleknas Uca’ya göre kampta 5 kanser, 15 kalp, 24 diyabet, 9 astım, 34 tansiyon, 42 eklem ağrıları hastası bulunuyor.

Ezidilerin sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenleyen Uca, Ezidilerin Türkiye’de yaşadıkları önemli sorunların başında sağlık geldiğini söyledi. Ezidilerin Türkiye’de statüsüz yaşamalarından dolayı sağlık yardımı alamadıklarını anlatan Uca, “Çok sayıda Ezidi iki yıldır ülkemizde barındığı halde, “mülteci”, “misafir”, “sığınmacı” gibi herhangi bir statüsüye sahip olmadığı için sağlık hizmetlerinin tamamından yoksun kalmış durumdadır. Diyarbakır Fidanlık Kampı’nda yaşayan Ezidiler tanı, teşhis, tedavi ve operasyonel aşamaların hiçbirinden faydalanamamaktadır. Çok sayıda ağır hasta Diyarbakır’da bulunan hastanelere kaldırılmış ancak hiçbir hastane bunları kabul etmemiştir.Kronik hastalıklara yakalanmış çok sayıda kişinin hayati tehlikesi devam etmektedir. Yine gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya kalan birçok kişi tedavi olmayı beklemektedir. Hastalar bugün aramızda kendilerinden karşılaştıkları sorunları dinleyeceğiz. Bu sorunlar özellikle son bir aydır basına yasımıştır. Yine Ezidilerin kamplarda yaşadığı sağlık sorunları üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması için önerge verdik ancak hala herhangi bir yanıt almış değiliz. Benzer şekilde Ezidilerin sağlık sorunlarına ve statüsüzlüklerinin yol açtığı sorunları defalarca meclis gündemine taşıdık ve bu konuda önergeler verdik, ancak hala sorunlar çözülmüş değildir”dedi.

Hükümetin sığınmacılara çifte standart uyguladığını savunan Uca, “Bildiğiniz gibi Suriye’li sığınmacılar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Hatta hükümet onlara vatandaşlık vermeyi planlamaktadır. Bu konuyu Temmuz ayında bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dile getirmiştir. Ancak Ezidilerin sağlık sorunları dahil çözülebilmiş değildir. Biz hükümete buradan seslenmek istiyoruz, Ezidiler ile Suriyeli sığınmacılar arasındaki fark nedir? Hükümet bu uygulamalarıyla sığınmacılara çifte sıtandart uygulamaktadır. Hükümet biran önce bu politikalarına son vermelidir. Diyarbakır Fidanlık kampımda kalan Ezidi hastalar biran önce tedavi altına alınmalıdır. Ezidilere yapılan bu uygulama İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Türkiye tarafından 1954'te onaylanmış olan ve iç mevzuatımızın bir parçasını oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin temel hak ve özgürlükleri içerisinde yer alan yaşama hakkının ihlaline yol açmaktadır” diye konuştu.

Uca’dan sonra söz alan hastalar da tedavi olmak istediklerini dile getirdiler.

XS
SM
MD
LG