Erişilebilirlik

Hasankeyf’te Sona Doğru


Hasankeyf’te Sona Doğru
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Bir yandan küçük çaplı patlamalar, bir yandan insan sesine karışan inşaat gürültüleri. 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te yaşayanların son günlerde duymaya alıştıkları sesler… Bu sesleri duyanlar ilçenin artık son günlerini yaşadığı hissine kapılıyor.

Patlamalar ilçenin tarihi bölgesindeki kayalıklardan geliyor. Patlama görüntüleri sosyal medyada yayılınca büyük tepki çekmişti. Görüntüler IŞİD’in ele geçirdiği yerlerdeki tarihi eserleri havaya uçurmasını andırıyordu. Tepkiler artınca Batman Valiliği şu açıklamayı yaptı: “Hasankeyf antik kentinin jeolojik ve jeo-teknik bakımdan güçlendirilme çalışmalarında herhangi bir patlayıcı madde kullanılmamaktadır. Bilim heyeti nezdinde, uzman dağcı ekipler tarafından tehlike arz eden kayalar ekolojik kaya kırıcı teknolojisi ve hidrolik kriko yöntemleriyle kontrollü bir şekilde kayaların düşürülme çalışmaları yapılmaktadır.”

Ancak tepkilere rağmen kayalardaki yıkım devam ediyor. Yıkımla beraber tarihi bölgede inşaat çalışması da başladı. Sular altında kalmaması için Hasankeyf Kalesi çevresine 50 metrelik duvar örülmesi kararlaştırıldı.

Yıkım ve inşaatın biraz gerisinde ise hayat devam ediyor. Turistik eşya satan çarşıda az da olsa turist görmek mümkün. Ancak 50’nin üzerinde dükkanın bulunduğu çarşı da son günlerini yaşıyor. Bölgede bulunan bazı tarihi eserlerin taşınması için yolun genişletilmesi gerekiyor. Bu nedenle esnaftan işyerlerini boşaltmaları istendi. Ancak esnaf bu karara karşı çıkıyor.

Hasankeyf Turizm Kültür ve Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ayhan, çarşıdan çıkmayacaklarını söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Ayhan, “Karmakarışık duygular içerisindeyim. Ne kadar zarar göreceğimizi en iyi bilenlerdenim. Bazı insanlar her şeyi oluruna bırakmış, ‘Ne olursa olsun’ demiş. Bu şekilde giderse sanki daha kötü günler bekliyor bizi. Geri dönülmez artık. Ben geri dönülebileceğini zannetmiyorum ama en azından halk memnun edilebilirdi, mağdur edilmeyebilirdi. Halkın gördüğü şu ‘Bizi mağdur etmeyecekler, devlet bizi mağdur etmeyecek.’ Buna gerçekten inandılar. Şu ana kadar mağdur edildik. Halen mağdur ediliyoruz yalnız bu sefer bir toplantı daha yapacağız. Bu şekilde bu çarşıyı boşaltmayacağız, biz kimseye zarar vermeyeceğiz, saldırmayacağız. Çarşıyı kapatırlarsa kapatsınlar, biz çıkmayacağız. İş makinası gelsin bizi ezsin” dedi.

Başka bir esnaf Mehmet Emin Aydın da çıkmak istemeyenlerden. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Aydın, “Kapatıldığı zaman otomatikman işlerimizin düşmesine neden olacak. Burada yaptığımız işleri karşıda (ilçenin yeni yeri) yapamayacağımızı biliyoruz. Hediyelik dükkanı olarak karşıya geçersek, yol karşıya geçene kadar oradan hiçbir yabancı araba geçmez. Esnaf olarak mağdur olacağız” diye konuştu. Aydın kayalıklardaki yıkımın da ilçenin tamamını rahatsız ettiği görüşünde.

60 yaşlarındaki Ayvaz Tunç ise Dicle Nehri kenarında kafe işletiyor. İşletmesi için şimdilik bir tehlike olmasa da, Hasankeyf’in sular altında kalmasını istemiyor. Tunç duygularını şöyle dile getirdi; “İstiyorum ki bana hiç bir şey vermesinler, sadece bu güzelliği yıkmasınlar. Ben bunu devletimden, insanlarımdan istiyorum. İstiyorum ki bu Hasankeyf aynen böyle kalsın, eski, tarihi olarak kalsın, canlı kalsın turistler gelsin, böyle dolsun burası turist. Burası coşsun, suyun altında kalmasını istemiyoruz.”

Tarihi ilçenin taşınması için Hasankeyf’in karşı tarafından yeri bir ilçe kuruldu. Tarihi Zeynel Bey Türbesi de Mayıs ayında, ilçenin yeni yerine taşınmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG