Erişilebilirlik

Harvey Benzin Fiyatlarını Tırmandırdı


Harvey Kasırgası’nın yıkıcı etkileri nedeniyle petrol fiyatları da yükselmeye başladı. Amerika genelinde benzinin galon fiyatı bir gece de 2,45 dolardan 2,52 dolara yükseldi.

Teksas ve civar eyaletlerde de benzin fiyatları 24 saate 15 cent artış gösterdi. Ülkenin ana petrol üretim ve işletme tesislerinin bulunduğu Teksas eyaletinden kuzeyde New York ve Chicago’ya giden boru hatlarındaki akışta yavaşlama ve akışın kesilmesi benzin sıkıntısı yaşanacak endişelerinin de artmasına neden oldu. Uzmanlar mevcut akışında sorun olan boru hatlarında arızaların giderilmesi için de sistemin tamamen kapatılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Dallas şehrinde benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken Houston’da ise açık durumda bulunan az sayıdaki benzin istasyonlarında benzin sıkıntısı yaşanıyor. Uzmanlar halka bu durum karşısında paniğe kapılmamaları çağrısında bulunuyorlar.

Bağış adı altında dolandırıcılık

Yetkililerin halka uyarılarda bulunduğu bir başka konuda dolandırıcılık. Çok sayıda kişinin yardım alabilmek adına yetkili sandığı kişiler ile şahsi bilgilerini paylaşması dolandırıcılık vakalarını da arttırmış durumda. Kişilerin adres ve sosyal güvenlik numaraları ve kredi kartı numaralarının çalınması ya da kandırılarak ele geçirilmesi devamında birçok hırsızlık olayı yaşanabiliyor.

Felaket ile birlikte ayrıca yardım toplama organizasyonu adı altında da dolandırıcılıklar yapıldığına dikkat çekiliyor.

Öte yandan Başkan Donald Trump da Harvey Kasırgası mağdurlarına yardım edebilmek için kendi kişisel servetinden 1 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. Ancak bu rakamı az bularak Başkan’a eleştiriler yönelten çok sayıda kişi de oldu.

Beyaz Saray’ın da Kongre’den Harvey Kasırgası için 5 milyar 900 milyon dolarlık ek kaynak talep edeceği ifade edildi. Teksas valisi Greg Abbott da Teksas için 125 milyar dolardan fazla bir kaynağa ihtiyaç duyulacağını duyurdu. Kasırga nedeniyle şu ana kadar tespit edilen hayatını kaybeden kişi sayısının 40’e geçmiş olduğu belirtiliyor. Yetkililer sular altında kalan ev ve araçlarda tek tek aramalar yapıyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG