Erişilebilirlik

Harkov'da Çok Farklı Görüşler Hakim


Rusya’nın Ukrayna’da Kırım’ı kontrol altına alması, ülkenin doğusundaki diğer bölgelerin bir sonraki hamlenin hedefi olabileceği korkusuna neden oldu. Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkov'da halk farklı görüşleri savunuyor

Rus taraftarı protestocular Harkov’un yerel hükümet binası karşısında çevik kuvvetle karşı karşıya geldi.

Rus karşıtı göstericilerin bölgeye hakim olduğunu söyleyen göstericiler, Moskova’nın Kırım’a müdahalesini destekliyor, ancak ayrılıkçı olmadıklarını da belirtiyorlar.

Ukrayna vatandaşı olan göstericiler AB’ye üyelik istediklerini ve Amerika’nın kendi işine bakması gerektiğini savunuyor.

Protestoculardan biri de Igor Gusov: “Bu sorunu aramızda çözeceğiz. Savaş istemiyoruz. Barışa ihtiyacımız var. Barışçı bir ülke istiyoruz. Ve Kırım dahil tüm sorulara karşılık biz bunu sizsiz hallederiz, Amerika olmadan hallederiz diyoruz. Amerika evine dönsün!”

Bir gün sonraysa binlerce kişi Ukrayna’nın birliği için toplandı ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Kırım’daki saldırgan tavrına kızgınlığını dile getirdi.

Bu protestocular ise Rusya’yı caydırma konusunda Amerika ve Avrupa Birliği’nin yardımına sıcak bakıyor:

“Bazı marjinal siyasi gruplar tarafından askerlerini sokma daveti aldıysa bu, bunun halkımızın tamamının isteği olduğu anlamına gelmez. Biz Ukrayna’da yaşayan Ruslar olarak onu burada istemiyoruz. Biz Ruslar’a karşı değiliz. Ruslar iyi insanlar. Ama biz Putin’e karşıyız. Putin bir faşist.”

Ortak tarih ve kültüre rağmen Ruslar ve Ukraynalılar ayrı okullarda okuyor. Sergey Kudelko Harkov Üniversitesi tarih profesörü:

“Bu kentte etnik nedenlerden hiç çatışma çıkmadı. Burası Ukrayna’nın etnik sorunlar yüzünden çatışma çıkmayan tek büyük kenti. Ve bence dayanacağız. Bu zor koşullarda bile barış çok değerli. İnsan hayatına saygı ve uyum çok önemli. Bu nedenle siyasetçiler bu zor durumu çözüme kavuşturmalı.”

Rus müdahalesi Ukraynalılar’ın psikolojisini de etkilemiş:

“Putin korkunç bir şey yaptı. Halklarımız arasına nifak tohumu ekti. Rusya’dan, Ruslar’dan nefret ediyorum ve ben bir Rus’um. Bütün bunları, Putin yaptı.”
XS
SM
MD
LG