Erişilebilirlik

Hamile Kadınlar Grip Aşısı Yaptırmalı mı?


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi 2009 yılındaki domuz gribi virüsünden izler taşıyan bir grip virüsünü izlemeye aldı. 2009’daki virüs dünyada milyonlarca kişiye bulaşmış, özellikle hamile kadınlara aşı olma çağrısı yapılmıştı. Ancak, hamilelerin aşı olması bebek için güvenli mi? Amerika’nın Sesi’nden Carol Pearson bu konuda Danimarka’da yapılan bir araştırmayı gündeme taşıdı.

2009’daki H1N1 salgınında, hamile kadınlar hayati tehlike altındaydı ve birçoğu hastaneye kaldırıldı.

March of Dimes Vakfı’ndan Doktor Michael Katz’a göre, grip, anne adayları ve bebekleri için ciddi bir hastalık: “Hamile kadının grip olması cenin için çok tehlikeli. Düşüklere, doğum sakatlıklarına ve erken doğuma sebep olabilir.”

Domuz gribi salgınında, Amerikan sağlık yetkilileri hamile kadınlara aşıda öncelik tanıdı. Hastalık kontrol merkezleri, hamileliğin ilk aylarında aşı olunmasını tavsiye ediyor.

Salgın süresince Avrupalı doktorlar da aynı tavsiyede bulundu. Bu, Avrupa’da normal olmayan bir uygulama. Ancak Doktor Bjorn Pasternak domuz gribi salgınının bu durumu değiştirdiğini söylüyor: “2009’daki H1N1 salgınında özel bir durum yaşadık. Avrupa ülkelerinde ilk kez hamile kadınlara grip aşısı olmaları tavsiye edildi.”

Danimarka’daki Staten Serum Enstitüsü’nden Doktor Pasternak H1N1 aşısıyla ilgili bir çalışma yaptı: “Elimizde bu aşının hamile kadınlar için güvenli olduğunu gösteren herhangi bir veri yoktu.”

Araştırmada toplam 330 bebek incelendi. Hamilelikte ilk üç ayda aşı yaptıran annelerin bebekleriyle aşı yaptırmayanların bebekleri karşılaştırıldı.

Cenin, hamileliğin özellikle ilk üç ayında, annenin aldığı maddelere karşı savunmasız.

Araştırmacılar, aşıya maruz kalan bebeklerde, aşıya maruz kalmayanlara göre daha fazla doğum sakatlığı ve erken doğum riski olduğunu belirledi.

Ancak uzmanlar bu iki grup arasında görülen farkın istatistik olarak önemsiz olduğunu vurguluyor. Yani eğer aynı araştırma iki farklı grup bebekle yeniden yapılsa, bu verilerin tam aksinin elde edilmesi mümkün.

Doktor Bjorn Pasternak, “Hamilelikte H1N1 aşısı olmanın, doğum sakatlığı veya erken doğum risklerini arttırdığını gösteren bir bulguya rastlamadık,” diyor.

Doktor Katz da aynı fikirde: “Eğer bir salgın tehlikesi varsa, bence, hemen aşı olunması gerekir.”

Araştırma Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlandı.
XS
SM
MD
LG