Erişilebilirlik

Hamburg Meclisinde 6 Türk Kökenli Milletvekili


40 bini seçmen konumunda 100 bin Türk göçmenin yaşadığı Hamburg'da yapılan eyalet seçimlerinde SPD, Yeşiller, Sol Parti ve CDU'dan toplam 14 Türkiye kökenli aday yarıştı

Almanya’nın Hamburg Eyaleti’nde bugün gerçekleşen Eyalet Parlamentosu seçimlerinden sosyal demokrat SPD zaferle çıktı. 1,3 milyon seçmenin bulunduğu kentte 887 aday 121 sandalye için yarışırken, seçim sonuçlarına göre Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU büyük oy kaybına uğradı.


Son seçimde yüzde 48,5 oranında oy alan SPD bu kez hafif bir kayıpla yüzde 47‘yi yakaladı. CDU ise yüzde 16’lık oyla bir önceki seçime kıyasla yüzde altılık düşüş yaşadı. Yeşil Alternatif Liste yüzde 12, Sol Parti yüzde 8,5 ve FDP ise yüzde 7,1 oranında oy aldı. Sağ popülist Almanya için Alternatif AfD ise ilk kez girdiği seçimde yüzde 5,4 oranında oy alarak parlamentoda temsil edilme hakkını kazandı.


Eyalet Meclisi milletvekilliği için SPD, Yeşiller, Sol Parti ve CDU’dan toplam 14 Türkiye kökenli aday yarıştı. Eyaletteki karışık sayım sistemi nedeni ile bunlardan tam olarak kaçının milletvekili seçilebildiği tam olarak netleşmedi, ancak ilk tahminlere göre parlamentoda 59 milletvekili ile temsil edilecek SPD’den 13. sıradan aday Kazım Abacı, 29. sıradan Ali Şimşek, 43. sıradan Güngör Yılmaz ve 48. sıradan Aziz Aygün milletvekili olarak seçilme ihtimalleri çok yüksek. 11 milletvekili çıkaran Sol Parti’den Mehmet Yıldız ve Cansu Özdemir meclise giren diğer Türkiye kökenli siyasetçiler olmaları bekleniyor.


Sosyal Demokrat Parti’nin geleneksel kalesi olarak bilinen Hamburg’da bu sonuçlardan sonra bir milletvekili eksiği ile salt çoğunluğu yakalamayan SPD’nin muhtemelen Yeşiller’le koalisyon hükümeti kuracağından yola çıkılıyor. Almanya'nın 16 eyaletinden biri olan Hamburg 1,8 milyonluk nüfusuyla, Berlin’den sonra ülkenin ikinci en kalabalık kenti. Burada yaşayanların yüzde 28’i göçmen kökenli. Dünyanın en önemli ticari limanları arasında ön sıralarda bulunan Hamburg’da 40 bini seçmen konumunda 100 bin Türk kökenli yaşıyor.


Hamburg seçiminde CDU’nun aldığı sonucun Berlin’de siyasi krize yol açması ise beklenmiyor. Federal çapta yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Hamburg’da büyük bir başarı elde eden SPD, Almanya’da genel seçim yapılması durumunda bu başarısını tekrarlayamayacak.

Alman televizyon kanalı ARD tarafından yapılan ankette Başbakan Angela Merkel’in Birlik partileri CDU/CSU Almanya genelinde yüzde 41 ile açık farkla önde. Genel seçimde SPD’ye oy vereceklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 25. Sol Parti’nin oy oranı yüzde 9, Yeşiller’inki ise yüzde 10. Euro ve İslam karşıtı sağ popülist Almanya İçin Alternatif AfD ise ankete göre bu hafta sonu seçim yapılsaydı yüzde 6 oy alabilirdi.

XS
SM
MD
LG