Erişilebilirlik

Hamas’tan Sokakta İnfaz


Hamas militanları, Gazze’de İsrail’le işbirliği yaptığı iddia edilen 18 Filistinli’yi idam etti. Olay, İsrail’in dünkü hava saldırılarında üç Hamas sorumlusunu öldürmesini izliyor. Altı haftadır devam eden savaşta Hamas, İsrail’e karşı en büyük kaybını vermiş durumda

Siyah giyimli maskeli militanlar, Ömer Camisi’nin önünde Cuma namazından çıkanların gözü önünde Filistin Meydanı’na getirdikleri yedi kişiyi, başlarına çuval geçirerek silahla vurdu. Daha önceden silahla öldürülen 11 kişinin cesediyse Gazze’de bir karakolun önüne bırakıldı.

Hamas’ın iç güvenlik servisine bağlı ‘el Mecit’ adlı internet sitesi, direnişçilerin “İsrail birlikleriyle işbirliği yapan kişileri boğazlayacak” bir operasyon başlattığını bildirdi.

Cesetlerin yanı başındaki duvara, haklarında verilen ‘idam hükmünün’ yazılı metni asıldı. Metinde bu kişilerin “Hamas savaşçıları, direnişçi tünelleri, bombalar, direnişçilerin gizlendiği evler ve İsrail’e atılan füzelerin yerlerini düşmana bildirdikleri” belirtiliyor. Hamas, son İsrail bombardımanında kaybettiği militan ve üst düzey sorumluların acısını ‘işbirlikçi’ diye nitelediği bu kişilerden çıkartmaya çalışıyor. İsrail’in dün vurduğu üç Hamas sorumlusunun yerlerinin, sağlam istihbarat sonucu öğrenildiği bildiriliyor.

Ancak Hamas’ın sokak infazları Filistin İnsan Hakları Merkezi tarafından kınandı. Kınama mesajında, Filistin Ulusal Yönetimi ve silahlı direniş güçlerinden, Hamas’ın sokak ortasında yargısız infazlarına müdahale etmesi istendi.

Militanların havan saldırısında bir İsrailli çocuk öldü

Öte yandan Gazze’den atılan bir havan mermisinin İsrail’in güneyinde bir anaokuluna düşmesi sonucu dört yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hamas’ı bu saldırının “bedelini ağır ödeyeceği” uyarısında bulundu. Amerika’nın İsrail Büyükelçisi Dan Shapiro da “terör saldırısı” diye nitelediği olayı en sert dille kınadı.

Hamas’tan ‘Üç İsrailli Genci Öldürdük’ İtirafı

Bu arada Hamas, Temmuz ayında üç İsrailli gencin öldürülmesi olayını üstlendi. Olay Gazze’de hala devam eden çatışmaları tetiklemişti.

İstanbul’da bir konferansta konuşan Hamas lideri Salih Aruri, üç genci örgütün askeri kanadı İzzettin Kasım Tugayları’nın, yeni bir intifada başlatmak amacıyla öldürdüğünü doğruladı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin toplantısında Arapça konuşan Aruri, Hamas’ın Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te intifada başlatmayı amaçladığını, bu çabalarının “İzzettin Kasım Tugayları’nın El Halil’de üç yerleşimciyi kahramanca kaçırdığı operasyonla zirveye ulaştığını” söyledi.

Hamas şimdiye kadar üç İsrailli genci doğrudan kaçırıp öldürdüğü iddialarını reddetmişti.

Bu arada Batı Şeria’da da Gazze operasyonunu protesto eylemleri sırasında olaylar çıktı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da, Katar’da Hamas’ın sürgündeki lideri Halit Meşal’le ikinci gün de bir araya geldi. El Fetih-Hamas görüşmesi Katar Emiri tarafından organize ediliyor.

XS
SM
MD
LG