Erişilebilirlik

Hamas: İsrail ile Ateşkes İçin Anlaştık


Üst düzey bir Hamas yetkilisi varılan anlaşmayla Gazze'ye uygulanan İsrail ve Mısır ablukalarının kaldırılacağını, diğer taleplerinin ise önümüzde haftalarda ele alınacağını açıkladı

Hamas militanları Gazze’de 50 gündür süren çatışmalardan sonra İsrail ile yeni bir “ucu açık” ateşkes anlaşmasına vardıklarını bildiriyor.

Üst düzeyde bir Hamas yetkilisi yeni ateşkes anlaşmasının önümüzdeki saatlerde Mısır’da açıklanacağını söyledi. Yetkili, anlaşmayla Gazze’ye uygulanan İsrail ve Mısır ablukasının kaldırılacağını ve Filistinlilerin diğer taleplerinin önümüzdeki haftalarda ele alınacağını açıkladı.

Hamas’ın açıklamasından birkaç saat önce yeni hava saldırılarında Gazze’de yine yüksek katlı iki birayı bombalayan İsrail henüz bir görüş belirtmedi.

İsrail’in Salı günkü hava saldırısında içinde büroların bulunduğu 13 katlı bir bina tümüyle yıkılırken 16 katlı bir apartman büyük ölçüde hasar gördü.

Binalara daha önce yapılan uyarı ateşi içinde oturanların kaçmasına yol açtığı ancak bir saldırıda 20 kişinin yaralandığı bildiriliyor. Filistinli sağlık yetkilileri diğer İsrail saldırılarında 6 Gazzelinin öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail son günlere kadar genellikle Hamas liderleri ve militanlarını hedef alıyordu. Ancak Cumartesi gününden beri taktik değiştiren İsrail beş ofis binası ve alışveriş merkezini bombaladı.

Birleşmiş Milletler, 8 Temmuz’dan bu yana devam eden İsrail operasyonlarında 2 bin 100 Filistinlinin öldüğünü bildiriyor. Ölenlerin 500’e yakını çocuklar. İsrail ise 64 asker ve 4 sivil kaybetti.

XS
SM
MD
LG