Erişilebilirlik

Hamaney: 'Yaptırımlar Batı'ya Nefreti Arttırıyor'


Iran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, uluslararası yaptırımların ülkesinin gelişmesini önleyemeyeceğini sadece İran halkının Batı’ya karşı nefretini arttıracağını açıkladı.

Hamaney, İslam Cumhuriyetinin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin 23’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Tören Humeyni’nin Tahran’daki kabrinde yapıldı.

Hamaney, Amerika ve müttefiklerinin kendi sorunlarını örtmek için İran’ın nükleer programıyla ilgili yalanlar ortaya attıklarını söyledi. Hamaney nükleer İran’ın tehdit oluşturduğu yolunda siyasi çevreler ve medyada iddia edilen görüşlerin asılsız olduğunu savundu.

Hamaney, Batılı ülkelerin esas korktuğu ve korkmaları gereken şeyin nükleer değil İslamcı İran olduğunu belirtti.

Hamaney’in konuşmasından önce Amerikan medyasında, Başkan Barack Obama’nın iktidarının ilk aylarında İran’ın nükleer tesislerindeki bilgisayarları hedef alan siber saldırılar düzenlenmesi talimatını verdiği bildirildi.

İran nükleer programını hedef alan bilgisayar saldırılarından İsrail ve Batılı ülkeleri sorumlu tutuyordu. Ancak bugüne kadar düzenlenen saldırıları üstlenen olmamıştı.

En son İran ve Ortadoğu ülkelerindeki bilgisayarlarda ortaya çıkan Flame (Alev) adlı virüsün şu ana kadar görülen en ciddi sanal tehditlerden biri olduğu açıklandı. İran, Flame virüsünün daha önce bilgisayarlarını etkileyen Stuxnet virüsünden daha zararlı olduğunu açıkladı, ancak önlemler geliştirildiğini bildirdi.

2010 yılında ortaya çıkan Stuxnet virüsü santrifüjlere zarar vererek İran’ın nükleer programının aksamasına neden olmuştu.

XS
SM
MD
LG