Erişilebilirlik

Halkın Mücahitleri'nin 'Terör Örgütü' Sınıflandırması Gözden Geçirilecek


Halkın Mücahitleri'nin 'Terör Örgütü' Sınıflandırması Gözden Geçirilecek

Federal Temyiz Mahkemesi yönetimin İran Halkın Mücahitleri Örgütü’nün yabancı terör örgütleri listesinden çıkarılma talebini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kararlaştırdıFederal temyiz mahkemesi Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın İranlı bir örgütün “terör örgütleri” listesinden çıkarılması talebini değerlendirmek zorunda olduğunu kararlaştırdı.

Üç kişilik mahkeme heyeti, Amerikan yönetiminin İran Halkın Mücahitleri Örgütü’nün yabancı terör örgütleri listesinden çıkarılma talebini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini, örgütün kendini savunması için fırsat verilemesi gerektiğini kararlaştırdı.

Merkezi Irak’ta bulunan örgüt 2008 yılında terör örgütü sınıfından çıkarılması için Amerikan yönetimine başvuruda bulunmuştu, ancak Amerika Dışişleri Bakanlığı yaptığı inceleme sonucu bu talebi geri çevirmişti.

‘Terör örgütü’ sınıflandırılması örgütlerin Amerika’da maddi destek bulmasını engelliyor.

Halkın Mücahitleri 1997 yılında yabancı terör örgütü olarak sınıflandırılmıştı. Ancak örgüt, İran hükümetine karşı silahlı mücadeleye son verdiğini açıklamış ve silahlarını 2003 yılında Irak’taki Amerikan birliklerine teslim etmişti.

Avrupa Birliği, Halkın Mücahitleri örgütünü geçen yıl terör örgütü listesinden çıkarmıştı.

XS
SM
MD
LG