Erişilebilirlik

Halkbank Davasında Ara Duruşma Yapıldı


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen Halkbank davasında, daha önce banka avukatlarının müvekkilleri aleyhinde açılan davanın düşürülmesi talebiyle mahkemeye yaptığı başvuruyla ilgili ara duruşma yapıldı.

Hakim Richard Berman, taraflardan Halkbank’ın avukatı Simon Latcovich ve davayı açan New York Güney Bölgesi Başsavcı Yardımcısı Sidhardha Kamaraju’yu dinledi. Hakim Berman taraflara yirmişer dakika söz hakkı verdi.

Halkbank’ın avukatı Lacovitc, müvekkilinin bu mahkemede yargılanamayacağını, savcılığın iddialarının bir karşılığı olmadığını savundu.

Savcı Yardımcısı Kamaraju da Halkbank'ın cezai sorumluluğu olduğunu, aracılık ettiği İran’la ilgili finansal işlemlerde ABD bankaları ve finans sistemi kullanmasının bu davanın devam etmesi ve New York’ta açılması için yeterli olduğunu savundu.

Jürili duruşmalar 1 Mart’ta başlayacak

Halkbank avukatları aracılığıyla mahkemeye yaptığı başvuruda, reddi hakim ve davanın düşmesi talebinde bulunmuştu. Hakim Berman geçtiğimiz ay Halkbank’ın reddi hakim kararı başvurusunu reddetmiş, bu karar sonrasında da Halkbank temyiz hakkını kullanarak için bir üst istinaf mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Hakim Berman, Halkbank’ın jürili duruşmalarının 2022 yılında yapılması talebini de kabul etmemiş, jürili duruşmaların 1 Mart 2021 yılında başlamasına hükmetmişti.

Hakim Berman’ın bugün yapılan ara duruşmada tarafları dinlemesinin ardından Halkbank’ın davanın düşmesi yönünde yaptığı başvuruda kararını yazılı olarak taraflara bildirmesi bekleniyor.

Hakim Berman, Halkbank’ın seri duruşmalarında yer alacak 12 jüri üyesinin ise 23 Şubat tarihinde belirleneceğini, jürili duruşmalar öncesinde yapılacak yazılı başvuruların 21 Aralık tarihinde sona ereceğini ve son ara duruşmanın ise 14 Ocak 2021’de yapılacağını kaydetmişti.

Davayı yakından izleyen hukukçular, hakimin daha önce görülen Halkbank, Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla davasında da davanın düşürülmesi yönündeki tüm başvuruları reddettiğini, büyük bir ihtimalle hakimin kararının yine bu yönde olacağı görüşünde olduklarını ifade ettiler.

New York’ta devam eden davada Halkbank neyle suçlanıyor?

Geçen Ekim ayında Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde açılan davada şu suçlamalara yer verilmişti:

''ABD‘yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak, ‘Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı’ İran’a para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurmak, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak.''

Halkbank aleyhinde 15 Ekim 2019 tarihinde açıklanan 45 sayfalık iddianamede, Halkbank yönetiminin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından desteklendiği ve korunduğu da iddia edilmişti.

Halkbank’ın 2012 ve 2016 yılları arasında İran’ın uluslararası piyasalarda petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği geliri harcamasına imkan veren bir tezgahın, paravan şirketler ağını kullanarak uygulanmasına yardımcı olduğu ve bunun da ABD yaptırımlarının ihlalini oluşturduğu iddia edilmişti. İddianamede Halkbank’ın yaptığı transferlerin yaklaşık 20 milyar doları bulduğu öne sürülmüştü

XS
SM
MD
LG