Erişilebilirlik

Halep’te Teslim Olmalar Başladı


Halep’te Teslim Olmalar Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Halep kenti içindeki bazı mahallelerin ve banliyölerin kontrolünü ellerinde tutan silahlı grupların bir kısmı dün akşam saatlerinde teslim olarak bulundukları yerlerden ayrılmaya başladı. Çeşitli silahlı gruplara mensup militanlar ve ailelerinden oluşan yaklaşık 300 kişinin dün akşam saatlerinden itibaren 48 saat içinde tahliye edilmesi öngörülüyor. Otobüslerle Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelere geçen gruptan isteyenlerin İdlip'e gönderileceği belirtiliyor.

Dün akşam saatlerinde başlayan ilk tahliyelerin ardından bu bölgelerdeki sivillere yönelik insani yardım çalışmaları da başladı.

Suriye ordusu, Rusya'nın ve Hizbullah'ın desteği ile bir süredir Halep içinde Nusra Cephesi gibi cihatçıların da olduğu çeşitli silahlı grupların kontrolündeki bölgelerin ele geçirilmesi için yoğun bir saldırı başlatmıştı. Geçtiğimiz günlerde bu bölgelerde bir taraftan çatışmalar sürerken diğer taraftan siyasi girişimlerle de oluşturulan koridorla birlikte çok sayıda sivil Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelere tahliye edildi.

Rusya ve Türkiye arasındaki görüşmeler etkili oldu mu?

Silahlı gruplara bağlı militanların teslim olmasını sağlayan sürecin Rusya ile Türkiye arasındaki görüşmelerin ardından geldiği öne sürülüyor. Bu görüşmelere paralel olarak aralarında Türkiye'nin desteklediği silahlı grupların temsilcileri ile BM ve Rusya arasında Türkiye'de görüşmeler yapıldığı savunuluyor.

Bu grupların tahliyesinin ardından Suriye ordusunun Halep içinde kontrolü dışında olan bölgenin yüzde 80'ini ele geçirdiği belirtiliyor. Ancak bu anlaşma ve tahliye Nusra Cephesi ve birlikte hareket ettiği cihatçı grupları kapsamıyor. Suriye ordusu ile bu gruplar arasında çatışmalar yer yer devam ediyor.

İlk kez Halep’in kuzeyine tahliye edilmek istiyorlar

Hala Halep içinde olan bu gruplardan bugün "Halep'te 5 günlük bir ateşkes yapılması" talebinin de olduğu bir çağrı geldi. Ateşkes için "insani durumun" gerekçe gösterildiği çağrıda "İdlip'in kendileri için güvenli olmadığı, askeri operasyon ve hava saldırısı riski altında olduğu bu nedenle tahliyelerin Halep'in kuzeyine yapılması" isteği de bulunuyor. İdlip kenti bir süredir El Kaide'nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi ile Ahrar u Şam gibi cihatçı örgütlerin kontrolünde. Suriye içinde yapılan uzlaşmalarda bulundukları bölgelerden tahliye edilen militanlar Lübnan, Türkiye gibi ülkelere veya Suriye içinde İdlip'e gidiyor. Halep içindeki gruplardan bugün yapılan çağrıda İdlip yerine Halep'in kuzeyine tahliye edilme isteği ilk kez gerçekleşti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG