Erişilebilirlik

Halep’te Son Üç Günde Onlarca Ölü


Suriye’nin Halep kentinde son üç günde şiddeti artan çatışmalarda en az 60 kişi öldü, bu arada Uluslararası Kızılhaç Örgütü, haftalar sonra ikinci insani yardım konvoyunu muhaliflerin kuşatması altındaki Rastan’a ulaştırdığını açıkladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep’te son üç gündeki şiddet olaylarında en az 60 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Yaşamını yitirenler arasında 7 çocuk ve 10 kadın da bulunuyor.

Ölümlerin nedeni Şam rejiminin hava saldırılarıyla muhaliflerin topçu saldırıları.

Suriye’de son haftalarda, ilan edilen ateşkese rağmen, çatışmalar artmış durumda. Geçen hafta da muhalifler Cenevre’deki barış görüşmelerinden çekilmişti.

Cuma günü Şam rejimine bağlı savaş uçakları Halep’in bir bölümünü bombaladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre saldırılarda 45 kişi yaşamını yitirdi.

Muhaliflerin topçu saldırılarında ise 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura muhaliflerin Cenevre’deki barış görüşmelerini terketmesine rağmen kırılgan müzakereleri devam ettirme konusunda kararlı görünüyor.

Bu arada Suriye devlet televizyonu da Pazartesi günü muhaliflerin top atışlarında 12 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Halep ve çevresindeki şiddet Şubat ayının son günlerinde yürürlüğe giren ateşkesi neredeyse bitirme noktasına getirdi.

Amerika ve Rusya Dışişleri Bakanları ise ateşkes görüşmelerine tam destek verdi. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov telefonda görüştü. İki Dışişleri Bakanı, barış görüşmelerine tam desteklerini teyit ettiler.

Lavrov görüşmede muhaliflerin IŞİD’in ve El Nusra’nın kontrol ettiği bölgelerden çekilmesini istedi.

Bu arada Uluslararası Kızılhaç Örgütü, haftalar sonra ikinci insani yardım konvoyunu muhaliflerin kuşatması altındaki bölgeye ulaştırdığını açıkladı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün sözcüsü Pawel Krzysiek, Humus’taki Rastan’a 35 kamyonluk gıdanın ulaştırıldığını kaydetti. Dağıtım, Birleşmiş Milletler ve Suriye Kızılhaç’ının işbirliğiyle yapıldı.

Rastan, Ocak ayından buy ana kuşatma altında.

Çatışma bölgelerinden kaçanların bölgeye gelmesiyle Rastan’ın nüfusu 120 bine yükselmiş durumda.

XS
SM
MD
LG