Erişilebilirlik

Halep'te Sokak Savaşları


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yeni Genelkurmay Başkanı General Ali Eyyüb ile..
Suriye güvenlik güçlerinin Şam’da isyancılara tanklar ve helikopterlerle saldırdığı bildirilirken Halep’teki çatışmalar üçüncü gününe girdi.

İsyancıların bir komutanı İnternetde yayınlanan videoda Halep’i kurtarma savaşının başladığını açıkladı. Görgütanıkları Selahaddin ve Sakhour dahil kentin bir çok mahallesinde sokak savaşları olduğunu bildiriyor
Halkı direnişçilere destek vermeyen Halep şimdiye kadar tüm ülkeyi saran şiddet olaylarından uzak duruyordu.

Bu arada insan hakları eylemcileri Suriye ordusunun Şam’ın Barzeh ve Mazzeh mahallelerinden isyancıları çıkartmak için tank ve helikopter kullandığını önesürdü. Suriye resmi haber ajansı SANA ise helikopter kullanıldığını yalanladı, güvenlik güçlerinin terörist kalıntılarını temizlemeye devam ettiği Şam’da durumun normale döndüğünü iddia etti.

Öteyandan Türk yetkililer Suriyeli isyancıların iki ülke arasında bir sınır kapısını daha ele geçirdiğini açıkladı. Geçen hafta Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki Bab el Hava sınır kapısını ele geçiren isyancılar Bab el-Salama kapısını da kontrolleri altına aldı.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre Cumartesi günü 30 bin Suriyeli sınırdan Lübnan’a geçti. Iraklı yetkililer de Şam’dan havayoluyla bin kişinin geldiğini, binlerce kişinin de karayoluyla sınırdan ülkeye girmeye çalıştığını bildirdi.
Türkiye’de ise şu anda 43 bin kayıtlı Suriyeli mülteci bulunuyor. Ancak çok sayıda kişinin sınırdan Türkiye’ye kaçak geçiş yaptığı belirtiliyor.

Bu arada Suriye devlet televizyonu devlet başkanı Beşar Esad’ı yeni genelkurmay başkanı General Ali Eyyüb ile görüşürken gösteren görüntüler yayınladı.
Esad, geçen hafta üst düzey askeri yetkililerin öldüğü bombalı saldırıdan sonra ikinci kez televizyonda görülüyor ancak nerede olduğu bilinmiyor.
XS
SM
MD
LG