Erişilebilirlik

Halep’te Klor Gazı Kullanıldı İddiası


Suriye’de savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Çatışmalar Halep ve çevresinde yoğunlaşmış durumda. Ancak sadece Halep’te değil, IŞİD’in başkenti olarak nitelenen Rakka’dan da patlama haberleri geliyor. Tüm bu şiddet sarmalı içinde en fazla zararı görense yine siviller oluyor.

Muhalifler ile rejim yanlısı güçler arasında bölünen Suriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’te çatışmalar yoğunlaşmış durumda.

Halep’te Klor Gazı Kullanıldı İddiası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Son olarak kentte klor gazı kullanıldığı yönünde haberler geliyor.

İddiaya göre, rejime ait bir helikopter Halep’te muhaliflerin kontrolündeki Zabadieh bölgesine 4 varil bombası bıraktı. Bombalardan bir tanesinin klor gazı olduğu belirtiliyor.

Bu iddia henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmasa da İngiliz merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hayatlarını kaybedenler olduğunu, bazı insanların nefes almakta zorluk çektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler iddiayla ilgili soruşturma başlattı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi, eğer klor saldırısı teyit edilirse bunun savaş suçu olacağını belirtti.

Bir grup doktor da Halep’teki duruma dikkat çekmek için Amerika Başkanı Barack Obama’ya mektup yazdı. Mektupta, kentteki yıkımdan bahsediliyor, kuşatmanın ve sivillere yönelik saldırıların durdurulması isteniyor. Doktorlara göre saldırılar bu şekilde devam ederse, Halep’teki tıbbi hizmetler 1 ay içinde yok olacak. Doktorları en çok üzen ise kimin yaşayıp, kimin yaşamayacak olmasına yetersizlikler nedeniyle karar vermek zorunda kalmaları. Doktorlar, gözyaşlarına, sempatiye ihtiyaçları olmadığını, sadece bombalamaların durmasını ve kuşatmaların kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Sadece Halep’ten değil, IŞİD’in başkenti olarak nitelenen Rakka’dan da şiddet haberleri geliyor. Rus uçaklarının Rakka’yı vurduğu, 20 kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Bombalama sonucu kentin su hattının da kesildiği gelen bilgiler arasında.

Suriye’de 5.yılındaki iç savaşta resmi verilere göre yaklaşık 300 bin kişi yaşamını yitirmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG