Erişilebilirlik

Halep'te İsyancılar Hava Üssünü Ele Geçirdi


Hatay'da Türkiye-Suriye sınırındaki patlamada tahrip olan araçlar
Suriye’de isyancıların ülkenin en büyük hidro-elektrik barajını ele geçirdikten sonra kuzeyde bir askeri hava üssünü de kontrolleri altına aldıkları bildiriliyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü isyancıların Halep yakınlarındaki el-Cerrah hava üssünü ele geçirdiklerini haber verdi.
Suriye’deki muhalefete bağlı Yerel Koordinasyon Komiteleri hava üssünün hükümet kuvvetleriyle girişilen şiddetli çarpışmalardan sonra alındığını açıkladı. Aynı grup yine Halep’te bir başka askeri hava alanı çevresinde de çatışmalar olduğunu bildirdi.

Bu arada BM İnsan Hakları Dairesi Başkanı Navi Pillay Suriye'de ölü sayısının 70 bine yaklaştığını açıkladı. Pillay geçen ay ölü sayısını 60 bin olarak bildirmişti.

Öteyandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Suriye’nin kendi kendisini tahrip ettiğini belirterek Suriye hükümeti ve BM Güvenlik Konseyini önlem almaya çağırdı.
Ban, New York’ta Dış İlişkiler Konseyinde yaptığı konuşmada iki yıldır süren krizde dünyanın artık günler ve saatler değil cesetleri saydığını vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG