Erişilebilirlik

Halep'te Hükümet Karşıtı Gösteriler


Halep’te binlerce kişi, rejim karşıtı gösteri düzenlemek üzere sokaklara döküldü.

Muhalefet eylemcileri, mitingin Suriye’de olayların başladığı 15 ay içinde düzenlenen en büyük hükümet karşıtı gösteri olduğunu bildiriyor.

Suriye güvenlik kuvvetlerinin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler yetkilileri, son bombalı saldırılarda el Kaide’nin rolü olabileceğine dikkati çekerek, bunun zaten kırılgan olan ateşkesi daha da zor durumda bıraktığını açıkladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, geçen hafta Şam’da 55 kişinin öldüğü çifte bombalı saldırının arkasında el Kaide’nin olduğuna inandığını söyledi.

Uluslararası temsilci Kofi Annan’ın, yakında yeniden Şam’a dönerek soruna barışçı çözüm arayacağı bildirildi. BM sözcüsü, Annan’ın Şam ziyareti konusunda bir takvim vermedi, ancak eski BM Genel Sekreteri, taraflar arasında ateşkes sağladığı Mart ayından bu yana Suriye’yi ilk kez ziyaret edecek.

BM gözlemci heyetinin başkanı Norveçli Tümgeneral Robert Mood, el Kaide’nin Suriye’deki varlığının “kaygı verici bir gelişme” olduğunu söyledi. Mood, Suriye’deki BM gözlemcileri sayısının 260’a çıktığını söyledi, ama şiddet olaylarını önlemeye yetmediğini kaydetti.

Bu arada muhalefet eylemcileri, ordunun Humus’taki Rastan semtini topçu ateşine tuttuğunu bildirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemci örgütü, makineli tüfek ateşinin üç kişiyi öldürdüğünü belirtti. Bu arada Humus’ta polisleri taşıyan bir minibüse de ateş açıldı, olayda bir kişi öldü. Esad rejimi bu saldırılardan “silahlı teröristleri” sorumlu tutuyor.

Birleşmiş Milletler, 15 ay önce başlayan şiddet olaylarında ölenlerin sayısının 10 bine çıkabileceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG