Erişilebilirlik

Halep'te Topçu Ateşi Ana Su Boru Hattını Vurdu


Halep’te isyancılar ve ordu arasında devam eden çatışmalarda ana su boru hattı hasar gördü.

Muhalefet eylemcileri, ordunun isyancı mevzilerini topçu ateşine tutarken su boru hattını da vurduğunu bildirdi. Boru hattının hasar görmesinin ardından kentin bazı kesimleri susuz kaldı.

Bugün ayrıca Suriye’den ateşlenen bazı roketler sınırı aşarak Irak’ta bir kasabayı vurdu, beş yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti. Roketleri kimin ateşlediği bilinmiyor.

Suriye’de 18 ay önce hükümet aleyhtarı gösterilere sert müdahale edilmesiyle başlayan çatışmalar 20 bin kişinin ölümüne yol açtı. Çatışmaları durdurmak için diplomatik çabalar devam ediyor.

Bugün Kıbrıs’ta bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları Suriye’ye yönelik yaptırımları arttırma çabalarını sürdürme konusunda anlaştı.

AB’nin dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi Catherine Ashton, Suriye muhalefetini oluşturan gruplara birlik olma çağrısında bulundu. Ashton, Suriyeliler’in kendilerini, “geleceğin bir parçası” olarak hissetmelerinin önemli olduğunu söyledi.

AB Bakanları ayrıca, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi’yle işbirliği yapma konusunda da uzlaştı. Brahimi, yarın (Pazar) Suriye krizini Kahire’de Arap Birliği yetkilileriyle görüşecek.
XS
SM
MD
LG