Erişilebilirlik

Halep’te İnsani Kriz Kapıda


Birleşmiş Milletler, Halep’in kuzeyinde rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar nedeniyle insani yardımın tamamen kesildiğini açıkladı.

BM sözcüsü Alessandra Vellucci, Halep’in güneyine tek giriş-çıkış noktası olan Castello yolunun, çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle geçilemez hale geldiğini açıkladı.

Rejim güçlerinin yardım koridorunu kesmesiyle, yeni bir insani krizin yaşanmasından endişe ediliyor. Birleşmiş Milletler, en az 300 bin sivilin hayatının bu yola bağlı olduğunu bildiriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın barış görüşmelerini yeniden canlandırma görevinden kaçtığından endişe duyduğunu söyledi.

Lavrov, De Mistura’nın Washington-Moskova hattında bir siyasi geçiş uzlaşısı olmadan, rejim ile muhalefet arasındaki dolaylı görüşmeleri başlatmadığını savundu.

Azerbaycan ziyaretinde konuşan Lavrov, geçen Nisan kesilen görüşmelerle ilgili olarak “Bu yaklaşım doğru değil” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu hafta yapacağı Rusya ziyaretine de değinen Lavrov, BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde 5 yıllık savaşı bitirecek ortak bir yaklaşım bulacaklarından umutlu olduğunu dile getirdi.

De Mistura ve ekibi ise Lavrov’un iddiaları ile ilgili yorum yapmayı reddetti. BM Suriye Özel Temsilcisi, görüşmelerin başlama olarak 1 Ağustos tarihini hedef koymuş ancak Suriye’de siyasi geçiş için gerekli şartların olgunlaşması gerektiğini söylemişti. De Mistura kapalı kapılar ardından görüşmelerin sürdüğünü de belirtmişti.

Öte yandan Türkiye’de bulunan muhalif liderlerden Osama Taljo, Salı günü İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Halep’te kapana sıkışanların çoğunun kadın ve çocuk siviller olduğu uyarısı yaptı.

Farklı birçok grup adına konuşan Taljo, “Muhalifler farklı yollardan yardıma ulaşabilir. Orada esas risk altında olanlar kadınlar ve çocuklar. Bu yüzden uluslararası toplumun harekete geçmesi gerek” dedi. Muhalif lider, Esat rejiminin ilan ettiği ateşkeslerin de askeri taarruzları için kılıf olduğunu savundu.

Bir zamanlar Suriye’nin ticari başkenti olan Helep, 2012 yazından bu yana çatışmaların merkezi. Suriye ordusunun geçen hafta ilan ettiği ve uzattığı ateşkese rağmen, saldırılar bu hafta da hız kesmedi.

XS
SM
MD
LG