Erişilebilirlik

Halep’te Bir Hafta Ateşkes Rusya ve Çin’in Vetosuna Takıldı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan ve Halep’te yedi günlük ateşkes öngören oylama, daimi üyeler Rusya ve Çin’in vetosuyla engellendi.

Çin ve Rusya’nın yanı sıra tasarıya Venezüella da ret oyu verdi. Angola ise çekimser kaldı.

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitali Çurkin, bu tarz ateşkeslerin savaşçılara mevzilerini güçlendirme ve cephane stoklama fırsatı verdiğini söyledi, bunun sivillerin durumunu daha da güçleştireceğini savundu.

Rusya’nın oylamayı engelleme girişimiyse sonuç vermedi.

Çurkin tasarıyı hazırlayan Mısır, Yeni Zelanda ve İspanya’yı da Amerika, İngiltere ve Fransa’nın baskısına boyun eğmekle suçladı.

Karar tasarısı orijinalinde insani amaçlı 10 gün ateşkes öngörüyordu, ancak tasarıyı hazırlayanlar Rusya’yı ikna edebileceği umuduyla süreyi yedi güne indirdi.

Yeni Zelanda’nın BM büyükelçisi Gerard van Bohemen ise, Rusya ve müttefiki Esat rejimini, ateşkesi engelleyerek halihazırdaki askeri üstünlüğü yitirmemeye çalışmakla suçladı.

Rusya’nın desteklediği Esat rejimine bağlı kuvvetler, Kasım ortasından bu yana Halep’e yoğun bir operasyon başlattı. Rejim güçleri isyancıların elindeki bölgelerin yarısını geri alırken kentin doğusunda çeyrek milyon sivilin mahsur kaldığı bildiriliyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de hayatları kurtarma konusunda “isteksiz” olduğunu savunan Suriye Ulusal Koalisyonu Özel Temsilcisi Necip Gadbiyan, Esat rejiminin hava bombardımanına son vermesinin konsey üyesi ülkelere bağlı olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergei Lavrov, bugün Cenevre’de ABD Savunma Bakanı John Kerry’le görüşecek. Lavrov görüşmelerde tüm savaşan tarafların Halep’ten çekilme güzergah ve takviminin ele alınacağını söyledi.

Suriye ve Rusya, Halep’in doğusunda yürütülen operasyonun teröristlere karşı yapıldığını savunuyor, ancak görgü tanıklarının ifadesiyle, bölgeyi tahliye etmeye korkan çok sayıda sivil bulunuyor.

İki ülke de Halep’te aralıksız devam ettirilen hava bombardımanını “terörle mücadele” gerekçesine oturtuyor.

Diplomatlar ve insan hakları örgütleri, Halep’in doğusunda yürüttükleri yıkımdan dolayı Suriye ve Moskova’nın gelecekte savaş suçları soruşturmasına maruz kalabileceği uyarısında bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG