Erişilebilirlik

Halep On Gündür Havadan Bombalanıyor


Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Esat rejimine bağlı helikopterlerden 'varil bombası' atılmaya devam ettiğini ve son bombardımanın Sukkari semtine yapıldığını açıkladı

Suriye hava kuvvetleri, Halep’te isyancıların mevzilerini onuncu gün de bombalamaya devam etti. Bombardımanda Salı günü en az 15 kişi hayatını kaybetti.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Esat rejimine bağlı helikopterlerden “varil bombası” atılmaya devam ettiğini ve son bombardımanın Sukkari semtine yapıldığını açıkladı.

Örgüt, Halep’e bombardımanın başından bu yana 300’ü aşkın kişinin öldüğünü belirtiyor. Metal varillere yerleştirilen patlayıcı ve şarapnel parçalarından yapılan varil bombalarının kullanımı, insan hakları örgütlerinin sık sık kınama ve eleştirilerine hedef oluyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da Halep ve çevresinde düzenlenen ve hedef gözetmeyen saldırılar kınandı, Şam hükümetinden sivil nüfusu koruma ve insani yardımların güvenli ve engelsiz bir şekilde yerlerine ulaştırılması yükümlülüklerini yerine getirmesi istendi.

Suriye’de üç yıla yakın bir süredir devam eden iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları, gelecek ay İsviçre’nin Montrö kentinde tüm Suriyeli tarafların bir araya getirileceği uluslararası bir konferansta ele alınacak.

Muhalefeti temsil eden gruplardan Suriye Ulusal Koalisyonu, Halep’in bombalanmasının sürmesi durumunda Montrö’deki görüşmelerden çekilme tehdidinde bulundu.
XS
SM
MD
LG