Erişilebilirlik

Halaçoğlu: Ermeni Tasarısı Kesinlikle Suriye'yle İlgili


Halaçoğlu: 'Ermeni Tasarısı Kesinlikle Suriye ile İlgili'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde Salı günü kabul edilen “Ermeni Soykırımı konusunda ABD’nin Tutumunu Teyit” başlıklı karar tasarısını siyasi bir karar olarak niteledi ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili olduğunu söyledi.

"Soykırım olmadığını en iyi Amerikalılar bilir"

VOA Türkçe’ye konuşan Halaçoğlu şunları söyledi: “Bu, kesinlikle siyasi. Yoksa Ermeni soykırımı olmadığını en iyi bilenlerden biri de Amerikalılar. Zira 1922 Kasım itibariyle, yani savaşların bittiği bir zamanda ABD’nin Ortadoğu yardım kuruluşu ile İstanbul’daki İngiliz Büyükelçiliği o zamanki Cemiyet-i Akvam adına Ermenilerle ilgili ortaklaşa bir araştırma yaptılar. Bu araştırma bugünkü Birleşmiş Milletler arşivinde mevcut. Bizde de bunun kopyası var. Özet biçiminde bir belgesi de Amerikan arşivlerinde var. Bizde onun da kopyası var. Burada dünyada dört milyon üç bin Ermeni’nin var olduğunu söylüyor. Bunun 817 bin 873’ünün, bakın küsuratlı sayı veriyor böyle, Türkiye’den göç etmiş Ermeniler olduğunu yazıyor. Göç ettiklerine göre demek ki ölmemişler. Ayrıca 95 bin Ermeni kadın ve çocuğun Müslüman olduğunu ve Kemalist Türkiye’nin hakim olduğu bölgelerde yaşadığını, bunun yukarıdaki rakama dahil olmadığını belirtiyor. Bunun dışında İstanbul’da 148 bin 997, Anadolu’da da 131 bin 175 kişinin Ermeni kimliğiyle yaşadığını söylüyor. Soykırım olsa bunlar burada yaşayamazlar. Zaten topladığınız zaman bir milyon 194 bin yapıyor. 1914 Osmanlı nüfus sayımlarına göre bir milyon 290 bin civarında Ermeni nüfusu var. Böyle baktığınızda yaklaşık 90 bin civarında Ermeni nüfusta eksik var. Ama bunların da nerelerde hayatlarını kaybettikleri belli. Fransa için ölen Ermeniler, Fransız arşivlerinde listeler halinde var. Rusya’ya göç etmiş olan Ermenilerden ne kadarının koleradan ne kadarının açlıktan öldüğü de Rus arşivlerinde belli. Türkiye’de eşkıya saldırıları nedeniyle ölenlerin sayısı da aşağı yukarı sekiz bin civarında. Hastalıktan Anadolu’da ölen 37 bin civarında insan var. Bunların hepsini sayarsanız zaten o rakama ulaşıyor. Amerikalılar bunları çok iyi biliyor.”

“Kürdistan kurulması projesi sıfırlandı”

Halaçoğlu, Temsilciler Meclisi’nin buna rağmen Ermeni soykırımını tanıyan bir karar almasını şu sözlerle yorumladı: “Eğer ABD bu konuda bir karar almamışsa ve bu kararı bugün alıyorsa muhakkak ki bu Ortadoğu’da Suriye meselesi ile ilgilidir. Amerika, Ortadoğu’da Suriye’nin de Irak’ın da bölündüğü, Akdeniz’e kadar uzanan bir devlet kurma peşindedir. Türkiye yaptığı iki harekatla, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile bunun önüne geçti. Bu iki harekatla bu koridorun açılması önünde belirli bir engel teşkil edildi. PYD’nin sürekli olarak Amerika tarafından desteklenmesi, 60 bin kişiye varan bir ordu kurulmuş olması, ağır silahlar da dahil binlerce TIR silah verilmesi zaten bir müttefike yaraşmayan davranışlardı. Amerika, Türkiye’nin terörist olarak nitelendirdiği ve Türkiye’yi tehdit eden bir konuda bu kadar aleni olarak böyle bir yardımda bulundu. Buna karşılık Türkiye’nin bu son harekatı dolayısıyla Amerika büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Bu devleti oluşturamayacağı ortaya çıktı. Yani Büyük Ortadoğu Projesi’nin asıl can alıcı noktası olan bir Kürdistan kurulması ve bunun Akdeniz’e kadar uzanan bir kolunun olması projesi tamamen sıfırlanmış oldu."

Alınan kararın siyasi olduğunu vurgulayan Halaçoğlu, Türkiye’nin de buna siyasi bir karşılık vermesi gerektiğini belirtti. Halaçoğlu, “Türkiye ‘eğer siz bu kararları alırsanız bizim de buna karşılık alacağımız kararlar vardır. Biz dostluğa yakışır bir karar bekliyoruz. Ama siz dost olmadığınızı PYD’ye verdiğiniz destekle gösteriyorsunuz. Müttefikliğe sığmayan yaptırım kararı alıyorsunuz. O zaman Türkiye sizi dost olarak görmeyecektir. Üsler dahil olmak üzere bir çok konuda kendine göre kararlar alacaktır’ demeli” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG