Erişilebilirlik

Hakkari Saldırısına Almanya’dan Tepki


Alman medyası PKK saldırısına geniş yer verdi, Zana’nın açıklamasına tepki olabileceğini öne sürdü

Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada en az 8 askerin yaşamını yitirmesi ve düzenlenen operasyonlarda da ilk belirlemelere göre en az 18 PKK'lının öldürülmesi Alman medyasına flaş haber olarak yansıdı. Ajanslar çatışmanın ayrıntılarını duyururken, gazetelerde çıkan haber yorumlarda PKK’nın saldırısınının zamanlamasına dikkat çekildi.

Tageszeitung gazetesi PKK’lıların eyleminin Başbakan Erdoğan’ın G-20 Zirvesi için Meksika’da olduğu günlerde ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümü için yaptığı önerilerle başlattığı tartışmadan çok kısa bir süre sonra düzenlenmesinin rastlantı sayılamayacağını savunuyor. Spiegel dergisinin internet sayfasında da Leyla Zana'nın ‘Kürt sorununu çözerse Erdoğan çözer’ açıklaması hatırlatılarak, PKK saldırısının bu açıklamaya bir tepki olabileceği ifade ediliyor. Gazetelerde çıkan haberlerde de benzer yorumlar yapılırken, PKK’nın Kuzey Irak’ta baskı altında olduğu, ayrıca saldırı sonrasında Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, PKK’ya silah bırakma çağrısında bulunduğu da aktarıldı. Demirtaş, hükümete de silahlı operasyonlara son vermesi çağrısında bulunmuştu.

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Federal Parlamento eski milletvekili ve uluslararası ilişkiler sözcülerinden Lale Akgün, saldırıyı bir provakasyon olarak niteledi ve bu aşamada gösterilecek tepkinin dozunun çok önemli olduğunu açıkladı.

Öte yandan Alman yetkililerin PKK’nın Almanya’daki destekçilerine karşı operasyonları geçtiğimiz günlerde de sürdü. Bundan kısa bir süre önce, 2007 ile 2010 yılları arasında PKK’nın Almanya’daki para trafiğini yönettiği öne sürülen Abdullah S. adlı kişi tutuklanmış, ardından da PKK’nın Kuzey Almanya sorumlusu olarak tanımlanan Ali İhsan K. hakkında terör üyesi olduğu iddiasıyla dava açılmıştı. Alman hükümeti, PKK'yı terör örgütü olarak tanımlıyor. PKK'nın Almanya'daki sempatizanlarının sayısı 11,500 olarak tahmin ediliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG