Erişilebilirlik

'Hakkani Örgütü Şu Anda En Tehlikeli Grup'


Amerikalı yetkililer, Pakistan’da üslenen Hakkani örgütünün Kabil diğer Afgan kentlerine düzenlenen saldırıların arkasında olduğuna inanıyor. Uzmanlarsa saldırıların kapsam ve eşgüdümünün, El Kaide ve Taleban bağlantılı Hakkani şebekesinin ne kadar geliştiğini gösterdiğini belirtiyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan çatışmalar, neredeyse bütün gün sürdü. Saldırganlar Kabil’deki boş binalardan aşağıdaki hedeflere ateş açmaya başladı.

Saldırıyı Taleban üstlendi, ama Amerikalı yetkililer başka bir terör örgütünü suçluyor. Savunma Bakanı Leon Panetta’nın önceden yaptığı bir değerlendirmeyse hala geçerli: “İstihbarat bilgileri, saldırıların arkasında Hakkani’nin olduğunu gösteriyor.”

Güney Asya uzmanı ve emekli diplomat Mike Malinowski’ye göre devlet binaları ve NATO üslerine düzenlenen saldırılar, kapsam, organizasyon ve eşgüdüm açısından şaşılacak düzeydeydi: “Saldırı önceden planlanmıştı. Önceden keşif yapılmış. Haritalar hazırlanmış. Ne yazık ki, Kabil’in merkezine saldırı düzenleyebilecek durumdalar.”

Hakkani örgütü Afganistan’da birçok Amerikalı ve NATO askerinin öldürülmesinden sorumlu.

Afganistan’ın eski Washington büyükelçisi Said Cevad anlatıyor: “Hakkani şu anda en tehlikeli grup. Afganistan dışından büyük desteğe sahipler. Aynı zamanda çok ideolojikler.”

Uzmanlar Hakkani’nin ideolojisinin, çok kolay bir şekilde intihar bombacısı ya da yabancı savaşçı tutmaya uygun olduğunu söylüyor. Bu kişiler gönderildiği görevde ölmeseler bile yakalanmalarının kesin olduğunu biliyor.

Sovyet işgaline direnen eski mücahitlerden Celaleddin Hakkani örgüte liderlik ediyor. Oğlu Siracettin ise operasyonları yönetiyor.

Amerikalı yetkililer, Pakistan’da üslenen grubun bu ülkenin istihbarat dairesiyle de bağlantısı olduğunu söylüyor: “Pakistan’da gizlenmeye devam ettikleri yönünde kaygılarımız var. Bu kaygıları Pakistanlılara açık bir şekilde ilettik ve hoşgörüyle karşılamayacağımızı söyledik.”

Ağır çatışmalara rağmen saldırılarda çok az sivil hayatını kaybetti. Bu da Afgan güvenlik kuvvetlerinin başarısını gösteriyor.

Cevad, “Afgan güvenlik kuvvetleri iyi yanıt verdi. Nereden başladığımızı düşünürsek, cesaretleri, profesyonellikleri son derece özeldi.”

Amerikalı yetkililer direnişçilerin taktik başarı elde edemediğini, hiçbir bölgeyi ele geçiremediklerini bildirdi.

Olay, Taleban’ın Bahar saldırılarına başladığının işareti ve önümüzdeki günlerde intihar saldırılarının artması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG