Erişilebilirlik

Hakim Berman: ‘Halkbank Adı Kurum Olarak Öne Çıktı’


Rıza Sarraf’la birlikte New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla bugün yeniden hakim karşısına çıktı.

Bugün yapılan duruşmada, Atilla’nın suçsuz olduğu gerekçesiyle hakkındaki davanın düşürülme talebi ve dosyasının Sarraf davasından ayrılma isteği görüşüldü.

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek hakkında hazırlanan iddianamede yer alan suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Savcılık , Atilla ile ilgili iddianamede yer alan suçlamaların işlendiğinin açık olduğunu savundu. İran ve Türk yetkililerin Sarraf tarafından kurulan suç ağının parçası oldukları belirtildi.

Yetkililerin Sarraf’ın kurduğu bu çarkın dönmesi için aldıkları rüşvet karşılığında mevkilerini kullanarak suç ağının işlerini kolaylaştırıp koruduğunu iddia etti.

“Yeni iddianameyle davanın seyri değişti”

Dün açıklanan ek iddianameyle adı Sarraf davasına sanık olarak eklenen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer yeni isimlerle ilgili suçlamalar bugün yapılan duruşmanın gündemine geldi. Hakim Berman davanın seyrinin dün eklenen yeni iddianameyle değiştiğini belirtti.

Ek iddianamede Halkbank’ın kurumsal olarak adının öne çıktığını söyledi. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın aleyhine kara para aklamak, bankacılık sahtekarlığı, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoları delmek gibi çok kuvvetli iddialar olduğunu söyledi.

Tarafları dinleyen Hakim Richard Berman Atilla’nın taleplerinin değerlendirileceği ikinci bir duruşmanın 25 Eylül’de yapılmasına hükmetti.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG