Erişilebilirlik

Hakan Atilla Tanık Kürsüsünde Gözyaşı Döktü


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde devam eden duruşmalarda sanık olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, bugün ilk kez tanık koltuğuna oturdu. Atilla, jüri üyeleri ve mahkeme heyeti karşısında kendi avukatı Cathy Fleming’in sorularını yanıtladı.

Hakan Atilla Tanık Kürsüsünde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:12 0:00

Fleming, ilk olarak Hakan Atilla’nın eğitim hayatı ve Halkbank’ta nasıl çalışmaya başladığına yönelik sorular sordu. Atilla, Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde aldığı eğitimin ardından Halkbank’ta çalışmak için girdiği sınavları anlattı, eşinin de Halkbank’ta çalıştığını belirtti.

Mehmet Hakan Atilla, 2007 senesinde bankada yönetici pozisyonuna geldiğini ve bankanın halka arz sürecinde ne gibi görevler üstlendiğini anlattı. Atilla ayrıca bankadaki görev dağılımı konusunda da bilgiler paylaştı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, Halkbank’ın, Pamukbank’ı satın alma sürecinde İran’la ilgili kişi ve kuruluşların hesaplarının kendilerine geçtiğini, halka arz sürecinden önce bu hesaplarla ilgilenmediklerini anlattı.

Atilla, kendisinin 2012 yılından itibaren ticari anlaşmalar ve bankalar arası ilişkiler konusunda çalıştığını ifade etti. Bankadaki çalışma sistemi konusunda da bilgiler paylaşan Atilla, genel olarak nasıl bir organizasyon şeması içerisinde çalıştıklarını, kimin kime rapor verdiği gibi detaylardan bahsetti.

“Eşimi 269 gündür görmedim”

Mehmet Hakan Atilla, avukatı Fleming’in kendisine yönelttiği sorular sırasında ailesinin fotoğraflarının gösterilmesi üzerine gözyaşlarına hakim olamadı. Atilla 269 gündür eşini göremediğini çocuğunu ise sadece 2 saat görebildiğini söyledi.

Öte yandan Atilla, duruşmalarda bir süredir tartışma konusu olan bir konuşma kaydı hakkında da, ses kaydının kendisine ait olmadığını savundu. Hakan Atilla, söz konusu konuşmanın Hakan Aydoğan isimli şahsa ait olduğunu belirtti.

Atilla, Rıza Sarraf’ın bankanın genel müdürü Süleyman Aslan’a rüşvet verdiğini iddia etmesiyle ilgili olarak da bu konuda bilgi sahibi olmadığını söyledi. Atilla kendisinin ne Rıza Sarraf’tan ne de bir başkasından rüşvet aldığını ifade etti. Sarraf da ifadesinde Atilla’ya rüşvet vermediğini, Atilla’nın da kendisinden rüşvet istemediğini söylemişti.

XS
SM
MD
LG