Erişilebilirlik

Hakan Atilla İçin Kritik Hafta


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın temyiz davası devam ediyor.

Atilla’nın avukatları, New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek ‘beraat’ etmesi talebinde bulunmuştu.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı da aynı temyiz mahkemesine başvurup, verilen hapis cezası kararının işlenen suçun kapsamına göre az olduğunu öne sürmüş, kararın bozulup Atilla için daha fazla hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Hem Atilla’nın avukatları hem de savcılığın karşılıklı olarak temyiz mahkemesine başvurması sonrasında mahkeme heyeti, savcılığın itirazıyla ilgili gerekçeleri 6 Aralık tarihine kadar mahkemeye sunmasını istedi.

VOA Türkçe’ye temyiz sürecini değerlendiren Atilla’nın avukatları, “bizim için kritik bir hafta. Savcılığın Hakan Atilla için temyiz talebimize itiraz gerekçelerini ayrıca onların bize karşı olarak başlattıkları temyiz başvurusunun nedenlerini de öğreneceğiz. Buna göre savunmamızı yapacağız” dedi.

“Hakan Atilla çok büyük bir haksızlığa uğradı”

Atilla’nın avukatları temyiz mahkemesine başvuru gerekçelerini de müvekkillerin suçsuzluğuna tamamen inanmaları olduğunu belirterek, “Hakan Atilla çok büyük haksızlığa uğradı. Hiç bir ilişkisinin olmadığı bir konuda hapis cezası aldı. Hapiste çok zor günler geçiriyor” dedi.

Atilla’nın avukatları, 12 jüri üyesinin isnat edilen altı ayrı suçlamadan ‘kara para aklama’ suçlaması hariç beşinden suçlu bulduğu müvekkillerine, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi hakimi Richard Berman’ın davada öngörülen asgari hapis cezasının altında bir ceza verdiğine de dikkat çekti.

“Hakkındaki iddianamen düşürülmesi ve Hakan Atilla’nın beraat etmesini istiyoruz”

Avukatlar, Hakan Atilla’yla ilgili yaptıkları temyiz başvurusunda beklenti ve isteklerinin müvekkilleri hakkındaki iddianamenin düşürülmesi ve beraat etmesi yönünde olduğunu belirterek, “Temyiz mahkemesine başvuru yapmamız öncelikle Hakan Atilla’nın masumiyetine tamamen inanmamız. Bu masumiyetin temyiz mahkemesinde alınacak bir beraat kararıyla yargı tarafından onanmasını istiyoruz. Müvekkilimizin hiç alakası olmayan bir konuda adının yargı yoluyla da temize çıkmasını istiyoruz. Hakan Atilla’nın yargılanması hiç de adil bir şekilde olmadı. Yargılanma sürecinde bir sürü hukuki hata yapıldı” diye konuştular.

New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi’nde görülen çift taraflı temyiz davasında Atilla’nın avukatları mahkemeye daha önce yaptıkları başvuruda Atilla’nın masum olduğunu ve ‘beraat’ etmesi gerektiği belirtmişler ve Atilla’nın yargı sürecinde karşı karşıya kaldığı hukuki hataları ayrıntılarıyla temyiz mahkemesine sunmuşlardı. Avukatları, duruşmalar sırasında Atilla’nın lehine olacak birçok delilin mahkeme tarafından kabul edilmediğini öne sürmüşlerdi.

XS
SM
MD
LG