Erişilebilirlik

Filipinler'i Yıkan Haiyan Tayfunu Vietnam Yolunda


Filipinliler, kayıtlara geçen en şiddetli tayfunun yaralarını sarmaya çalışıyor. Şiddetli fırtına yüzlerce adadan oluşan ülkenin iç bölgelerinde çok sayıda kişinin ölümüne ve büyük maddi hasara yol açtı.

Filipinler Kızılhaçı, 1200 kişinin ölmüş olabileceğine işaret ediyor. Hükümetin resmi rakamlarına göre ölü sayısı 138. Cumhurbaşkanı Benigno Aquino ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Kayıtlara geçen en şiddetli fırtına olan Haiyan Tayfunu, Filipinler’in iç bölgelerini vurdu. Bölgede elektrik ve iletişim hatlarında kesinti yaşandı, fırtına ağaçları yıktı, birçok yeri su basarken toprak kaymaları da meydana geldi.

Leyte ve Samar adalarında karaya çıkan Haiyan Tayfunu denizin beş metreye kadar yükselmesine yol açtı. Filipinler Kızılhaçı Genel Sekreteri Gwendolyn Pang, Leyte adasında en az bin, Samar adasında 200 kişinin öldüğünü bildirdi.

Tayfunun karaya yaklaşmasından önce yaklaşık 800 bin kişi evlerinden tahliye edildi. Filipinliler tayfunu “Yolanda” adını verdi. Fırtına 36 ilde 4 milyon kişinin hayatını etkiledi. Tayfunun rüzgar hızı zaman zaman saatte 300 kilometreye ulaştı.

Birleşmiş Milletler ekibinden Sebastian Rhodes Stampa, doğal felaketin yarattığı bu denli büyük hasarı en son Aralık 2004’te Hint Okyanusu’ndaki tsunami faciası sonrasında gördüğünü söyledi.

Tacloban bölgesini ziyaret eden Filipinler İçişleri Bakanı Mar Roxas, felaketin boyutlarının gerçekten korkunç olduğunu, devletin büyük tahliye operasyonları düzenlemesine rağmen hala çok sayıda kişinin evlerinde kalmakta ısrar ettiğinin anlaşıldığını söyledi.

Tacloban’da sokakların cesetlerle dolu olduğu, insanların yiyecek bulmak için yağma olaylarına karıştığı bildiriliyor.

Roxas, bölgeye sevk edilen güvenlik güçlerinin kurtarma operasyonlarına katılacağını, su ve elektriğin yeniden tesis edilmesine yardım edeceğini açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, felaket sonrası kurtarma çalışmalarında Washington’un yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Filipinler üzerinden geçen Haiyan Tayfunu’nun, biraz zayıflasa da Güney Çin Denizi’nde yeniden güçlendiği ve Vietnam’a doğru ilerlediği kaydedildi. Tayfunun yarın (Pazar) öğleden sonra ulaşmasının beklendiği Vietnam’da yüzbinlerce kişinin fırtınanın güzergahı üzerindeki bölgelerden tahliye edildiği açıklandı.
XS
SM
MD
LG