Erişilebilirlik

Haiti Eski Diktatörü Duvalier Öldü


Haiti eski diktatörü Jean-Claude Duvalier 63 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetti.

Duvalier’in avukatı, eski diktatörün başkent Port-au-Prince’teki evinde öldüğünü açıkladı.

Jean-Claude Duvalier, 1971 yılında yine diktatör olan babası François Duvalier’in ölümünün ardından 19 yaşında ülkenin başına geçti. Doktorluktan siyasetçiliğe geçen François Duvalier, “Papa Doc” diye anılmış, ölümünün ardından yerine geçen oğlu da “Baby Doc” lakabını almıştı.

Jean-Claude Duvalier de babası gibi ülkeyi demir yumrukla yönetti, “Tonton Macoute” adı verilen gizli polis örgütü ülkede yüzlerce kişinin ölüm ve kaybolması olaylarından sorumlu oldu.

Kendini “yaşam boyu lider” ilan eden Jean-Claude Duvalier, 1986 çıkan ayaklanmada ülkenin tüm hazinesini de yanına alarak Fransa’ya sığındı. 2011 yılına kadar Fransa’da yaşayan Duvalier sürpriz bir şekilde ülkesine geri döndü. Duvalier Haiti’ye dönüşünün ardından 15 yıllık iktidarında işlediği iddia edilen yolsuzluk, zimmete geçirme ve yetki istismarı gibi suçlamalara maruz kaldı.

Duvalier’e ayrıca Haiti vatandaşları tarafından da insan hakları ihlali suçlamalarından dava açıldı. Duvalier ve ailesi, Batı Yarıküre’nin en yoksul ülkesi olan Haiti’de sefalet ve eğitimsizlik gibi sorunları çözmek yerine, görkemli bir yaşam sürmekle ve milyonlarca dolarlık kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlandı.

Haiti’ye dönen Duvalier, 15 yıllık iktidarının mağduru olan Haiti halkı için “derin üzüntü” duyduğunu bildirmişti. Eski diktatör ayrıca 2010 yılında meydana gelen şiddetli depremin ardından toparlanmaya çalışan ülkesiyle dayanışma için geri döndüğünü söyledi.

Uluslararası Af Örgütü özel danışmanlarından Javier Zuniga, Ocak 2012’de yaptığı açıklamada, Duvalier iktidarı döneminde yaşanan insanlık suçlarının üzerinin hala örtülü olduğuna dikkati çekti. Zuniga, Haitili yetkililerin, o dönem Haiti’de birçok nesli etkileyen, işkence, kayıp olayları, yargısız infazlar, rastgele tutuklamalar ve diğer insan hakları ihlallerini açığa çıkarmaya yönelik hala ciddi bir girişimde bulunmamış olduğuna dikkati çekti.

XS
SM
MD
LG