Erişilebilirlik

Hahn’dan “Teknik Seviyede Müzakereye Devam” Mesajı


Ankara’daki günübirlik temasları ardından Avvrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Öncelikle Ankara – Brüksel hattında iletişim kanallarını açık tutmayı hedeflediklerini söyleyen Hahn, “Çünkü birçok ortak çıkarımız var ve bu şekilde ileriye doğru pozitif adım atmaya devam etmeliyiz. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Strasbourg'da yaptığı toplantıda Avrupa Komisyonu adına ben de yer aldım. Orada, bütün siyasi gruplara AB - Türkiye ilişkilerinin stratejik önemini bir kez daha hatırlattım. Bir AB yetkilisi olarak, demokratik bir organ olan AP'nin kararlarına saygı duymak zorundayım. Bunu görmezden gelemem” açıklaması yaptı.

AB içerisinde AP’nin karar verici iki organdan birisi olduğunu da vurgulayan Hahn, “Kişisel görüşüm ise, Türkiye'ye ziyaretlerde bulunan yetkililer arasında olmamın, burada bulunmamın nedeni, Türkiye ve AB ilişkilerinde her alanda ilerleme kaydedilmesine, hem bizim hem de Türk yetkililerin vatandaşlarımızı iyi komşuluk, iyi ilişkiler ve iyi bir iş birliğinin gereksinimleri ve faydaları hakkında bilgilendirmemiz gerektiğine ilişkin inancımdır. Bunu ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele ve bölgesel meydan okumalarla mücadelede işbirliği konusunda da yapmalıyız” dedi.

AP’nin kararıyla müzakereleri askıya almayı tavsiye ettiğini de anımsatan Hahn, Avrupa Komisyonu’nun Mart 2016’da yapılan anlaşmaya sadık kalacağını ve Türkiye’nin katılım sürecine ilişkin çalışmaları teknik seviyede sürdüreceğini de söyledi. Ancak Hahn’ın yeni müzakere başlıkları açılması konusunda yorumda bulunmaktan kaçındığı da dikkat çekti.

Hahn, ayrıca Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde Avrupa Konseyi’nin sürece ilişkin yıl sonuna kadar bir karara varmasını beklediklerini açıkladı.

Türkiye ziyaretinin de daha fazla diyalog ve karşılıklı anlayış amacını taşıdığını kaydeden Hahn, “Bu ziyareti pozitif bir ziyaret olarak değerlendiriyorum. Daha çok bir araya gelmemiz ve birbirimizi daha fazla anlamamız gerektiğinde mutabıkız. Bu da gelecekte daha verimli bir işbirliğine yol açacak somut adımların atılmasını sağlayacaktır” görüşünü aktardı.

Hahn, İstanbul–Büyükada’da gerçekleşen polis operasyonuyla gözaltına alınan insan hakları savunucuları konusunda ise, AB Bakanı Çelik ve Başbakan Yıldırım ile görüşmelerinde bu konuyu gündeme getirdiğini de açıkladı. Ancak Hahn, tutuklama gerekçelerine ilişkin henüz kendilerinde bir bilgi olmadığını da sözlerini ekledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG