Erişilebilirlik

Hagel'den İsrail'e Güvence


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Kudüs'teki Yahudi Soykırımı Müzesinde
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Washington’un İsrail’e askeri desteğini sürdüreceği yolunda güvence verdi.

Hagel, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Obama Yönetiminin İsrail’e bölgedeki askeri üstünlüğünü sürdürmesi için gerekli her desteği sağlamada kararlı olduğunu belirtti.
Hagel, İsrail’in Amerika’dan hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirecek gelişmiş füzeler, savaş uçakları için radarlar, havada yakıt ikmali uçakları yerden dikine havalanabilen nakliye uçakları satacağını bildirdi.

İsrail Savunma Bakanı Yaalon ise İsrail’in İran konusunda daha sabırlı olacağı mesajı vererek diplomasi ve diğer seçeneklere hala zaman tanıdıklarını, askeri müdahelenin son çare olduğunu söyledi
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, bir gün önce Amerika’nın İsrail’e yapacağı silah satışlarının İran’a nükleer silah çalışmalarını durdurması konusunda askeri müdahalenin hala bir seçenek olarak tutulduğu mesajını “çok açık biçimde” ilettiğini söylemişti.
Hagel bu açıklamayı bindiği uçak altı günlük Orta Doğu gezisinin ilk durağı İsrail’e yaklaşırken yapmıştı.

Gezide İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a yapılacak silah satışlarına ağırlık verilecek; ayrıca İran ve Suriye konuları ele alınacak.

Hagel, İsrail’in İran’a bir saldırı düşünüp düşünmediği sorulduğunda “İsrail kendisini savunmak, korumak konusunda kendisi karar verir”yanıtını verdi.
Ancak Hagel ABD ve diğer ülkelerin İran’ın nükleer planlarını etkilemede görüşmeler ve sert yaptırımlar için hala zaman olduğu görüşünde olduklarını vurguladı. Hagel, Amerika ile İsrail’in zamanlama konusunda tam olarak aynı görüşü paylaşmayabileceklerini de belirtti.

ABD Savunma Bakanı İsrail’den sonra Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret edecek. ABD’nin müttefiği olan bu ülkelerin hepsi Suriye’deki çatışmalardan kaygı duyuyor.

Varılan anlaşmalara göre Suudi Arabistan Amerika’dan gelişmiş havadan atılan füzeler, Birleşik Arap Emirlikleri ise F-16 savaş uçakları alacak.
XS
SM
MD
LG