Erişilebilirlik

Hagel: Silah Satışları İran'a Uyarı


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Tel Aviv hava alanında karşılanırken
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Amerika’nın İsrail’e yapacağı silah satışlarının İran’a nükleer silah çalışmalarını durdurması konusunda askeri müdahalenin hala bir seçenek olarak tutulduğu mesajını “çok açık biçimde” ilettiğini söyledi.

Hagel bu açıklamayı bindiği uçak altı günlük Orta Doğu gezisinin ilk durağı İsrail’e yaklaşırken yaptı.
Gezide İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a yapılacak silah satışlarına ağırlık verilecek; ayrıca İran ve Suriye konuları ele alınacak.

Hagel, İsrail’in İran’a bir saldırı düşünüp düşünmediği sorulduğunda “İsrail kendisini savunmak, korumak konusunda kendisi karar verir”yanıtını verdi.
Ancak Hagel ABD ve diğer ülkelerin İran’ın nükleer planlarını etkilemede görüşmeler ve sert yaptırımlar için hala zaman olduğu görüşünde olduklarını vurguladı. Hagel, Amerika ile İsrail’in zamanlama konusunda tam olarak aynı görüşü paylaşmayabileceklerini de belirtti.

ABD Savunma Bakanı İsrail’den sonra Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret edecek. ABD’nin müttefiği olan bu ülkelerin hepsi Suriye’deki çatışmalardan kaygı duyuyor.

Varılan anlaşmalara göre Suudi Arabistan Amerika’dan gelişmiş havadan atılan füzeler, Birleşik Arap Emirlikleri ise F-16 savaş uçakları alacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG