Erişilebilirlik

Hagel'dan 'ABD Ordusunda Cinsel Suçlara Son' Çağrısı


Chuck Hagel
Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel, orduda cinsel saldırı ve taciz olaylarına son verilmesi çağrısında bulundu.

New York eyaletinde bulunan Amerika’nın en tanınmış harp akademisi West Point öğrencilerinin mezuniyet töreninde konuşan Hagel, orduda cinsel saldırı ve taciz olaylarının, askerlik yeminine ve güvenine yönelik “derin ihanet” oluşturacağını, bunun “temizlenmesi gereken bir bela” olduğunu söyledi.

Başkan Barack Obama da, geçen hafta Annapolis Deniz Harp Akademisi’nde yaptığı konuşmada cinsel saldırıların Amerikan silahlı kuvvetlerine yönelik güveni yıktığını söyledi.

İki liderin açıklamaları da Amerikan silahlı kuvvetleri içinde cinsel saldırı ve taciz olaylarının ciddi biçimde artmasını izliyor. Son olarak West Point akademisinde bir askeri öğrenci, kadın öğrencileri duşta gizlice filme almakla suçlandı.

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından bir süre önce yayınlanan yeni bir raporda, geçen yıl “istenmeyen cinsel temas” diye adlandırılan olaylarda yüzde 37’lik artış kaydediliyor. Pentagon tahminlerine göre silahlı kuvvetler içinde 2012 yılında sarkıntılıktan tecavüze kadar 26 bin olay yaşanmış.

Kısa bir zaman önce Hava Kuvvetleri’nde cinsel suçlarla mücadele biriminin başında olan bir albayın kendisinin cinsel tacizden gözaltına alınması, Amerikan ordusunda yüz kızartıcı bir skandala yol açmıştı.

Olay üzerine bazı Kongre üyeleri, ordu içindeki cinsel suçlara yönelik cezanın arttırılması çağrısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG