Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi İran'a Yaptırımları Oylayacak


Tasarıda İran’ın nükleer enerji veya balistik füze programıyla ilişkisi olan kişi ve kurumlara seyahat yasağı ve mali kısıtlamalar uygulanması öngörülüyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İran’a yeni yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısını yarın oylayacak.

Amerika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Susan Rice tasarının “güçlü yaptırımlar” öngördüğünü ve Amerikan yönetiminin tatmin olduğunu söyledi.

Bugünkü görüşmelerde son şeklini alan tasarıda İran’ın nükleer enerji veya balistik füze programıyla ilişkisi olan kişi ve kurumlara seyahat yasağı ve mali kısıtlamalar uygulanması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, oylama sonrası nükleer programı konusunda bilgi vermeyen İran’ın attığı adımlardan “sorumlu tutulacağını anlayacağını” söyledi.

Amerika ve müttefikleri İran’ın nükleer silah geliştirmesinden kuşkulanıyor. İran hükümeti nükleer programının sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

İran Cumhurbaşkanı, Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararı alması durumunda nükleer programı konusundaki görüşmelerden çekileceklerini açıkladı. İstanbul’daki zirvede konuşan Mahmud Ahmedinejad, ‘yaptırım kararı aldıktan sonra görüşmelere devam edeceğimizi zannediyorlarsa yanılıyorlar’ dedi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise İran’a yeni yaptırım uygulanması konusunda pratikte anlaşmaya vardıklarını söyledi. Ancak Putin yaptırımların aşırıya kaçmaması ve İran’ın sivil amaçlı nükleer enerji elde etmesine engel oluşturmaması gerektiğini belirtti.

Oylama Yarın

BM Güvenlik Konseyi üyeleri yapacakları oylama öncesi İran’ın nükleer programıyla ilgili özel bir oturum düzenleme kararı aldı.

Karar, Güvenlik Konseyi'ne bu ay başkanlık eden Meksika’nın BM Büyükelçisi Claude Heller tarafından açıklandı.

Heller, oturumun tüm BM üyelerine açık olduğunu bildirirken karar tasarısını hazırlayan üyelerin tasarıyı yarın sabah 10’da oylamaya sunacaklarını da söyledi.

Karar tasarısında İran’ın nükleer ya da balistik füze çalışmalarıyla ilişkili kurum ve kişilere karşı seyahat yasağı ve mali kısıtlamalar getiriliyor. Yasak listesinde İran Devrim Muhafızlarının doğrudan sahibi olduğu ya da kontrol ettiği kuruluşlar yeralıyor.

Nükleer programının barışcı olduğunu savunan İran, yeni yaptırım kararı alınırsa nükleer görüşmelere son vereceği uyarısında bulunuyor.

Geçici Konsey üyeleri olan Türkiye ve Brezilya, özellikle İran ile bir nükleer takas anlaşmasına vardıktan yeni yaptırımlara destek vermekte isteksiz davranıyor. Anlaşma, İran’ın elindeki düşük ölçekli uranyumun bir bölümünü dışarı göndermesi karşılığında araştırma reaktörü için nükleer yakıt almasını öngörüyor.

Türkiye ve Brezilya’nın BM büyükelçileri, oylamada nasıl bir tutum izleyeceklerini açıklamadı. Ancak Brezilya Büyükelçisi Riberio Viotti, hükümetinin görüşünün Güvenlik Konseyi'nde büyük destek gördüğünü söyledi.

Konseydeki tartışmaların diğer BM üyeleri tarafından da bilinmesi için saydamlığa ihtiyaç olduğunu savunan Viotti, Brezilya’nın görüşünün birçok üye tarafından benimseneceğini umduğunu belirtti.

Güvenlik Konseyine sunulan karar tasarısı Amerika tarafından hazırlandı. Amerika’nın BM Büyükelçisi tasarı metninden çok memnun olduğunu belirtirken bunun “çok güçlü bir karar tasarısı” olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG