Erişilebilirlik

‘Güvenilir Haber’ İçin İlginç İşbirliği


75 basın kuruluşu, internette paylaşılan haberlerin kaynaklarının “güvenilir” olup-olmadıklarının belirlenmesi için başlatılan girişime destek vermek amacıyla, Facebook, Twitter ve Google gibi sosyal medya ve diğer teknoloji firmalarıyla işbirliğine gidiyor.

“Güven Projesi” olarak adlandırılan girişim, bireylerin okudukları haberlerin gerçekliğini değerlendirmeleri için “güven göstergesi” oluşturmaya çalışıyor.

Projenin lideri ve Santa Clara Üniversitesi profesörü Sally Lehrman, “Tamamen dijitalleşmiş ve sosyal ağlardan kurulu dünyada, kimin doğru bilgi verdiğini hatta dezenformasyon yapıp-yapmadığını anlamak çok güç” diyor.

Güven göstergesi sayesinde okuyucular, haberlerin yanında belirecek olan ‘i’ harfine tıklayarak, o haberin nasıl yapıldığı ve hazırlandığı bilgisinin yanısıra basın kuruluşunun haber standartlarını ve gazetecilerin özgeçmişi gibi bilgilere ulaşabilecek.

Google, Facebook ve Twitter özellikle 2016 Amerika başkanlık seçimleri sırasında bazıları Rusya tarafından da başlatılan asılsız haber içeriklerinin paylaşılması konusunda yeteri kadar karşı çabaya göstermemekle eleştiriliyor.

Senato’da bu ay başında yapılan toplantıda, Twitter yetkilileri, Rus internet trolü olduğunu düşündükleri 2,752 hesabı kapattıklarını belirtmiş ve dezenformasyona karşı şirket içinde ayrı birimler kurmaya başladıklarını söylemişti.

XS
SM
MD
LG