Erişilebilirlik

Guterres: ‘Umudumuz Olsa da Dünya Hala Tehdit Altında’


U.N. Secretary-General Antonio Guterres addresses delegates during the opening session of a UN Migration Conference in Marrakech, Morocco, Dec.10, 2018.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni yıl mesajında geçen yıl yaptığı uyarıyı bu yıl da yaptı ve “Umutlar sürse de dünya hala tehlike altında” dedi.

Genel Sekreter Guterres, 2019 yılında da dünyanın karşı karşıya olduğu bir dizi tehlikeye karşı "kırmızı alarmın" sürdüğünü kaydetti.

BM Genel Sekreteri yeni yıl mesajında iklim değişikliğiyle mücadele konusunda henüz istenilen aşamaya gelinmediğini belirterek, “İklim değişikliği hala bizden daha hızlı koşuyor. Jeopolitik bölünmelerin derinleşmesi çözümü zorlaştırıyor” diye konuştu.

Guterres, dünyadaki gelir eşitsizliğinin giderek arttığını kaydederek şöyle konuştu, “Dünyada rekor sayıda insan güvenlik ve koruma arayışı içinde hareket ediyor. İnsanlar arasında eşitsizlik giderek artıyor. Bu insanlar bir avuç insanın diğer insanların yarısıyla aynı serveti elinde tuttuğu bir dünya anlayışını sorguluyor. İnsanlar arasında güven azalırken hoşgörüsüzlük artıyor” dedi.

Guteres, dünya için tüm bu tehlikeli gelişmelere rağmen umudunu sürdürdüğünü belirtti ve bunun sebeplerini şöyle açıkladı: “Yemen'de, müzakereler en azından barış için bir fırsat yarattı. Riyad'da Etiyopya’yla Eritre arasında uzun süredir devam eden gerginlikler hafifledi. Bu durum bölgede bir iyimserlik yarattı. Tüm bölgelere yönelik umutları yeşerten yeni bir anlaşma imzalandı. Aynı şekilde, Güney Sudan’daki savaşan taraflar arasında son dört ayda, barış şansını canlandıran, önceki dört yılda olan ilerlemeden çok daha fazlası olan bir anlaşma sağlandı” dedi.

“İklim değişikliği tehdidini yenmek zorundayız”

Guterres, iklim değişikliği konusunda Paris Anlaşması'nın uygulanması için bir program üzerinde anlaşmaya varmak için Polonya'nın Katowice kentinde bir araya gelindiğini hatırlatarak, “Artık kontrolsuz ve yıkıcı etkileri olan iklim değişikliği tehdidini yenmek için hırsımızı arttırmalıyız. Bunun için şansımızı en iyi bir şekilde kullanmamızın zamanı geldi” diye konuştu.

Genel Sekreter Guterres, geçtiğimiz haftalarda mültecilerin küresel yaşamları korumaya ve onlara zarar veren bazı unsurların üstesinden gelmeye yardımcı olacak küresel anlaşmanın önemine dikkat çekti. Guterres, doğru sağlıklı, barış, adalet ve refah içinde yaşayan insanlar için küresel plan olarak adlandırılan, ‘sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin’ gerçekleşmesi halinde dünyanın kazanacağına vurgu yaptı ve 2019 yılında da çözüm yaratmak için insanları bir araya getirerek baskısını sürdüreceğini kaydetti. Guterres, “2019 yılında da insan onurunu savunmaya devam edelim. İyi bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışmayı sürdürelim. Dünyaya barış, müreffeh ve sağlıklı bir 2019 yılı diliyorum” dedi.

XS
SM
MD
LG