Erişilebilirlik

Guterres’ten Rakka Çağrısı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rakka’da sıkışan sivillerin durumunun dikkate alınması çağrısında bulundu.

Guterres, ulaşılması zor bölgelerde kalan sivillerden bazılarının gıda ve ilaç yardımından yıllardır yoksun olduğunu kaydetti ve durumdan son derece endişeli olduğunu söyledi.

Guterres, “Siviller öldürülmeye, yaralanmaya, evlerinden olmaya korkutucu bir oranda devam ediyor, hastaneler, okullar gibi mültecilerin bulunduğu yerler hedef olmayı sürdürüyor” dedi.

IŞİD’in keskin nişancıları, yürüyerek ya da Dicle Nehri’ni botla geçip kaçmaya çalışanları hedef alıyor. Birleşmiş Milletler’e göre örgütün amacı bu yöntemle insanları canlı kalkan olarak tutmak.

Gutarres, savaşan taraflara ‘sıkışan ve her yönden tehditlerle karşı karşıya’ olan insanlara yardım ulaştırılmasına izin vermeleri çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, savaşan taraflar için acil ihtiyacı olanlara yardımı ertelemeden ulaştırmanın kritik olduğunu kaydetti.

Amerika liderliğindeki koalisyon Rakka’daki 4 bölgeyi kontrol ediyor ve kentin güney çevresinde Rakka’yı tamamen kuşatmak için ilerliyor.

Koalisyon kenti IŞİD’den kurtarma operasyonuna iki hafta önce başladı. Rakka 2014’ten bu yana IŞİD’in kontrolünde bulunuyor.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG