Erişilebilirlik

Gurbetçi Siyasetçilerden Türkiye'ye Çağrı


Gurbetçi Siyasetçilerden Türkiye'ye Çağrı

Japonya'daki depremin ardından Fukuşima nükleer santralında yaşanan sızıntı atom enerjisinin tehlikelerini bir kez daha göz önüne serdi. Avrupa ülkelerinde milletvekili ve siyasetçi olarak görev yapan bir dizi Türk kökenli ise nükleer santral projelerinde son aşamaya gelen Türkiye'ye bu projeleri durdurması yönünde bir çağrı yaptı.

Avrupa’nın değişik ülkelerinde milletvekilliği yapan Türk kökenli siyasetçi ve milletvekilleri, ‘Japonya'da yaşanan nükleer kaza ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümetine çağrı: Nükleer santrallere hayır’ başlığıyla Türkçe ve Almanca olarak yayımladıkları bildiride, Çernobil'den sonraki bu en büyük kazanın atım santrallerinin muhtemelen doğal afetlere ve kazalara karşı korunamayacağını bir kez daha gözler önüne serdiği’ görüşünde. Çağrının altında imzası bulunan siyasetçilerden Sol Parti Berlin milletvekili Kadriye Karcı, şu günlerde tüm dünyanın nükleer teknolojiyi sorguladığını ve var olan atom santrallerini kapatmanın yollarını aradığını, Türkiye'nin ise hala nükleer santraller planlanmasını anlayamadığını ifade ediyor.

Çağrıya imza atan siyasetçiler, Türkiye’nin doğal kaynaklarına ve ülkenin yenilenebilir enerji açısından zenginliğine vurgu yapıyor. Sosyal Demokrat Parti Hessen eyaletinden Turgut Yüksel, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye yatırım yerine, özellikle Akkuyu atom santralini fay hattı üzerinde inşa etmeyi planlamasını sorumsuzluk olarak tanımlıyor.

Türk kökenli siyasetçi ve milletvekillerinin çağrısı, Türk hükümetinin, Akkuyu'da Rusya, Sinop'ta da Japonya'yla ortak nükleer santraller yapılması için imzalanan anlaşmalardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiği görüşünü dile getirirken, Kadriye Karcı hem hükümete hem de Türk kamuoyuna seslendiklerini belirtiyor.

Uzmanlara göre, Akkuyu‘da kurulmak istenen nükleer santral Ecemiş Fay Hattı‘na 25-30 kilometre uzaklıkta yer almakta.

XS
SM
MD
LG