Erişilebilirlik

Güney Afrika'da Bir Üniversite Geleceğin Yıldız Sporcularını Yetiştirmeyi Hedefliyor


Güney Afrika'da Bir Üniversite Geleceğin Yıldız Sporcularını Yetiştirmeyi Hedefliyor

2010 FIFA Dünya Kupası karşılaşmaları Güney Afrika’da devam ederken Pretoria Üniversitesi’nde futbol ve diğer spor dallarında umut vadeden gençlere eğitim veriliyor.

Pretoria Üniversitesi Yüksek Performans Merkezi’nde umut vaadeden yeni sporcular antreman yapıyor.

Yıldız sporcular TuksSport Akademisi adlı programa alınıyor.

Üç genç futbolcu, günde iki üç kez idman yapıyor. Jacob Mkhize gösterdiği gelişimden memnun: "Çok zevkli. Geçiş süreci de eğlenceli oldu. Aynı zamanda zorlu. Programa sadık kalırsam sanırım iyi bir futbolcu olabilirim." diyor.

Anees Allie Tuks Academisi’nde üç yıldır eğitim görüyor. Allie, "Umarım profesyonel bir futbolcu olabilirim. Belki Avrupa’da bir takımla anlaşırım. Ama bunlar büyük hedefler. Şimdilik hedefim, amatör takımda oynayabilmek." diyor.

Yüksek Performans Merkezi’nde 76 hektarlık alan spora ayrılmış. Sporcular için dinlenme ve çalışma alanları da var. Kampüste bir çok değişik spor dalında çalışmalar yapılıyor. Sporcular, jimnastikten futbola, hokeyden tramboline kadar birçok dalda çalışıyor.

11 yaşına kadar olan çocuklardan oluşan genç takımın antrenörü Bisso’ya göre akademinin iki bölümü var: "Ticari akademide çocuklar klüpte futbol oynamak için para ödüyor. Eğitim akademisine öğrencileri biz seçiyoruz. Bu öğrenciler bir yandan futbol eğitimi alırken bir yandan da normal eğitimlerini görüyor."

Akademide spor bilimleri, tıp ünitesi ve psikolojik test laboratuvarı da bulunuyor. Merkezdeki üç biyokinetikçiden biri olan Menzi Ngcobo, "Burada antrenörler için veri topluyoruz. Antrenörler idmanları bu veriler üzerinde kuruyor. Oyuncuların fiziksel durumları hakkında bilgi veriyoruz ve yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz." diyor.

Güney Afrika geleceğin yıldız sporcularını yetiştirmeyi ve en iyi takımları kurmayı hedefliyor.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG