Erişilebilirlik

Güneydoğu’da Operasyonlar Hızlandı


Son günlerde operasyonların yoğunlaştığı Hakkari’den bugün çatışma haberleri geldi. Yüksekova’da yürütülen bir operasyonda, 2 asker yaşamını yitirdi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, hava harekatı nedeniyle bölgede sıkışan PKK’lı gruba yönelik operasyonda şimdiye kadar 15 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca, Dağlıca Bölgesi ile Kuzey Irak’taki Avaşin-Basyan bölgesinde PKK’ya ait 16 hedefin imha edildiği açıklandı. İmha edilen hedefler arasında mevzii, mağara, sığınak ve barınma alanları bulunuyor. Yüksekova’daki başka bir operasyonda ise 4 PKK'lı öldürüldü. Operasyon bölgesinde yapılan aramada bir biksi makineli tüfek ile 250 mermisi 3 kaleşnikof tüfek, 2 el bombası, bir telsiz ve bir adet uyku tulumu bulundu.

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinde de yeni bir operasyon hazırlığı yapılıyor. Operasyon nedeniyle iki ilçedeki 22 mahalle ve bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak olan bölgelere giriş çıkışlar da ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, terörle mücadelenin öncelikli gündem maddesi olduğunu söyledi. Kalın ”Terörün her türüne karşı, ister PKK terörü olsun, ister DAİŞ ya da IŞİD terörü olsun, bunlara karşı kararlılıkla mücadele devam edilecektir. PKK terör örgütünün özellikle son aylarda 7 Haziran seçiminden sonra yaptığı terör hadiseleri sivil vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize yönelik saldırıları herkesin malumudur. Gerek Doğu’da, Güneydoğu’da, gerekse ülkemizin diğer noktalarında güvenlik-özgürlük dengesini sağlamak için kamu düzenini inşa ederken aynı zamanda vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli tedbirler alındı, bundan sonra da alınmaya devam edilecektir. PKK’nın terör siyasetine, onun siyaset yoluyla meşrulaştırılmasına, ona birtakım güzellemeler, şirinleştirmeler yapılmasına asla izin verilmeyecektir. Nitekim 1 Kasım seçim sonuçlarının en önemli neticelerinden, mesajlarından bir tanesi de aslında bu olmuştur. Teröre sırtını dayayan, terörü estetize ederek siyaset yapmaya çalışanların hesaplarının boşa gittiği bir kez daha görülmüştür. Yine bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Makamına saldırarak, hakaret ederek siyaset yaptığını zannedenlerin de hesapları tamamen boşa çıkmıştır” diye konuştu.

Bu aradamuhtarlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonlarla ilgili açıklamalar yaptı. Erdoğan, operasyonların PKK yurtdışına çıkana kadar süreceğini belirterek,”2 bin Kürt insanı öldürüldü' diyor devlet tarafından. Kusura bakma, şunu bir defa öğrenmen lazım, asla bu devlet Kürt insanına kurşun sıkmaz, bu devlet teröriste kurşun sıkar. Bunu bir defa bilmek lazım. Bizim indimizde terörist başkadır, benim Kürt kardeşim başkadır" dedi. Çözüm sürecine de değinen Erdoğan, "Yeni dönemin adı 'Milli Birlik ve Beraberlik Süreci'dir" diye konuştu. Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısının gündeminde de operasyonlar vardı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, operasyonların hız kesmeden süreceğine vurgu yapılarak, "Terörle mücadele amacıyla yürütülen huzur ve demokrasi operasyonlarında son durum detaylı bir şekilde ele alınmış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölücü terör örgütüne dönük operasyonlarının hız kesmeden devam etmesi kararlaştırılmıştır. Oramar, İkiyaka ve Dağlıca bölgelerinin terör örgütü mensuplarından temizlenmesinde sağlanan başarı ve Irak sınırı boyunca gerçekleştirilen harekatlar hakkında bilgi sunulmuştur. Sayın Başbakanımız kış şartlarında da operasyonların kesintisiz sürdürülmesi talimatı vermişlerdir" denildi. Açıklamada, toplantıda, Suriye'de yaşanan gelişmeler, IŞİD’e karşı sınır ötesinde yürütülen operasyonlar ve koalisyon güçleri ile birlikte yürütülen harekatın da ele alındığı vurgulandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG