Erişilebilirlik

Güneydoğu Durulmuyor


Diyarbakır, Mardin ve Hakkari’de sokağa çıkma yasakları sonrası çatışmalar yaşandı. Mardin’de bir polis yaşamını yitirdi, Diyarbakır’da olaylar Yenişehir ilçesine sıçradı. Polis kaynakları Sur’da şimdiye kadar 10 PKK’lının öldürüldüğünü açıkladı. Hakkari’de bir sivil öldürüldü.

Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, birkaç saat ara verilmesi hariç, 11’nci gününe girdi. Son günlerde çatışmaların azaldığı ilçede bugün yeniden silah sesleri yükseldi. Ağır silahların kullanıldığı bölgeden gelen silah sesleri kentin birçok noktasından duyuldu. Çatışmaların yaşandığı bölgelerden dumanların yükseldiği görüldü. Bölgede yaşayan bazı vatandaşlar telefonlarla polisi arayarak, bölgeden çıkmak için yardım istedi. Polis, evlerinden çıkmak isteyen vatandaşları zırhı araçlarla ilçe dışına çıkardı. Bugün yaşanan çatışmalar sırasında 1 kişinin öldüğü öğrenildi. Polis, yetkilileri Sur'da sürdürülen operasyonlarda bugüne kadar 10 PKK'lının öldürüldüğünü ifade etti.

Bu arada gerginlik bugün Yenişehir İlçesi’ne sıçradı. Burada toplanan gruplar Sur İlçesi’ne yürümek isteyince polis izin vermedi. Polisin müdahalesiyle ilçenin sokaklarına dağılan gruplar polisle çatıştı. Polise ses bombası, havai fişek atan eylemcilere polis de gaz ve tazyikli suyla karşılık verdi. Saatlerce süren çatışmalara özel harekat timleri de müdahale etti. Çatışmalar sırasında biri ağır olmak üzere, iki eylemci yaralandı. Eylemcilerden biri kafasına isabet eden gaz fişeğiyle yaralandı.

Diyarbakır Sokaklarında Çatışmalar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

Öte yandan dün Sur ilçesinde bir caminin ateşe verilmesine ilişkin tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, örgütün olay yerine gelen güvenlik güçlerine ve itfaiye ekiplerine de ateş açarak, yangına müdahale edilmesini engellediğini hatırlatarak: “Bu şekilde her türlü ahlaksızlığı yapan örgütün, okullara ve camilere karşı da özel bir husumeti olduğunu görüyoruz. Çünkü bunların gıdası maddi ve manevi cehalettir. Milletimiz, mabedinin göğsüne namahrem eli değmesin diye, varını yoğunu ortaya koyarak bir Kurtuluş Savaşı verdi. Aradan geçen 93 yılın ardından, bugün, üstelik de en çok sahabe mezarına sahip şehrimiz olan Diyarbakır’da, bu hainler yeniden mabetlerimize el uzatmaya çalışıyor. Bu eylem, milletimizin, en başta da Kürt kardeşlerimizin inançlarına, tarihlerine, medeniyetlerine, kültürlerine yönelik bir saldırıdır. Bölücü terör örgütü ve onun arkasındaki güçler, silahla, bombayla, hendekle, molotofla Türkiye’yle başa çıkamayacaklarını bilmiyorlar mı? Elbette çok iyi biliyorlar. Bunların asıl amacı, bölge insanını inancından, dininden, tarihinden, medeniyetinden koparmaktır. Verilen kavga Kürt kardeşlerimi haklarına kavuşturma değil, Kürt kardeşlerimi köklerinden koparma kavgasıdır. Aynı zamanda bu bir kültürel soykırım teşebbüsüdür,” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise caminin helikopterler tarafından yakıldığı iddiasını ortaya attı. Partisinin grup toplantısında konuşan Yüksekdağ, Sur'da yakılan Kurşunlu Camisi'nin fotoğrafları ile Suriye'de IŞİD tarafından bombalanan Palmira kentinin fotoğraflarını gösterdi. Yüksekdağ, "İkisi arasında ne fark var? İŞİD, Palmira'yı bombaladığını kabul etti, itiraf etti. Kurşunlu Camisi'ni kim yaktı? Faili yok. Mahalledeki basın mensupları da dahil olmak üzere bütün görgü tanıklarının söylediği tek şey var; Kurşunlu Camisi'nin havadan bombalandığı yönündedir. Sur Mahallesi'ndeki gençlerin helikopteri yok. Kimin helikopteri var? Devletin," dedi.

Bu arada bir çatışma haberi de Nusaybin’den geldi.Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından operasyonlar sürüyor. Fırat Mahallesi'nde YDGH’li grup tarafından polise yönelik düzenlenen saldırıda üç polis yaralandı. Yaralı polislerden biri yaşamını yitirdi. İki polisin tedavisi sürüyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerden biri de Hakkari’nin Yüksekova ilçesi. Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının ardından Orman ve Eski Kışla mahallesine düzenlenen hendek ve barikat operasyonda çıkan çatışmada Ersin Aydın öldürüldü. İlçede operasyon ve yasaklar sürüyor.

XS
SM
MD
LG