Erişilebilirlik

Güney ve Kuzey Kore Arasında Gerginlik Tırmanıyor


Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye

Kuzey Kore, Güney’le arasındaki “saldırmazlık paktı”nı bundan böyle tanımayacağını bildirmişti. İki ülke arasında 40 yıldır faaliyette olan kırmızı telefon hattı da kapatılacak

Güney Kore Cumhurbaşkanı, Kuzey Kore’nin tehditlerinden kaygı ve rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

Mezun olan askeri okul öğrencilerine konuşma yapan Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı sert yanıt vereceğini söyledi. Park, bununla birlikte mevcut durumu “çok ciddi” diye tanımladı.

Kuzey Kore, Güney’le arasındaki “saldırmazlık paktı”nı bundan böyle tanımayacağını bildirmişti. İki ülke arasında 40 yıldır faaliyette olan kırmızı telefon hattı da kapatılacak.

Dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, son nükleer denemesinden sonra Kuzey Kore’ye oy birliğiyle yeni yaptırımları onaylamıştı. Yaptırım kararına Kuzey Kore’nin tarihi müttefiki Çin de destek verdi.

Pyongyang hükümeti bir süredir ortak tatbikat düzenleyen Güney Kore ve Amerika’ya tehditler savuruyordu. Dün Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Amerika’ya caydırıcı nükleer saldırı tehdidinde bulundu. Bakanlık açıklamasında “saldırgan ülkenin (Amerika) karargahına caydırıcı nükleer saldırı hakkı” ifadesi kullanıldı. Kuzey Kore aynı zamanda Amerika’yı nükleer savaş başlatmaya çalışmakla suçladı.

Pyongyang’ın geçersiz saymakla tehdit ettiği 1953 tarihli ateşkes (saldırmazlık paktı), iki ülke sınırlarını 38’nci paralelde durduruyor. Taraflar Kore Savaşı’ndan sonra barış anlaşması imzalamamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG