Erişilebilirlik

Güney Sudan’da Hükümet Ateşkese Evet Dedi


Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) zirvesine başkanlık etti
Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) kararı Nairobi’de yapılan bir zirvenin sonrasında açıkladı. Grup Cumhurbaşkanı Salva Kiir’in eski yardımcısı Riek Machar’ın taraftarlarına da bu karara uyma çağrısı yaptı.

Sudan’da bu ayın başında başlayan çatışmalarda Cumhurbaşkanı Kiir, Machar’u suçlamış ve bunu bir darbe girişimi olduğunu söylemişti.

Machar ise şiddetin Kiir’in siyasi rakiplerini bertaraf etmesinden kaynaklandığını söylüyor.

Ülkede şiddet kısa sürede etnik bir boyut kazandı. Cumhurbaşkanı Kiir, Dinka kabilesine, Machar ise Nuer kabilesine üye.

Bugün yapılan zirvede Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, iki tarafa ödün verme çağrısında bulundu.

Şiddetin bölgede istikrarı tehdit ettiğini söyleyen Kenyatta şiddetin devam etmesinin sivillere karşı suçlar işlenmesi anlamına geldiğini ve bunun da Güney Sudan’da ve bölgede bir çözüm bulunmasını daha zor kılacağını belirtti.

Zirveden önce Kiir ve Machar diyaloğa hazır olduklarını söylemişti. Ancak, hükümet Machar’ın tutuklanan muhalefet liderlerinin serbest kalması talebini reddetmişti.

Reuters’ın haberine göre hükümet güçleri Machar’a bağlı güçleri petrol zengini Malakal yakınlarında yenilgiye uğrattı.
Dün BM’den gelen açıklamada, 48 saat içinde takviye barış güçlerinin Güney Sudan’a varacağı söylenmişti.

BM temsilcisi Hilde Johnson ülkede daha önce görülmemiş bir hızda hareket ederek barış gücü varlığının artırılmasının gerekliliği üzerinde durdu. Johnson çatışmalar başladığından bugüne 50 bin kişinin BM üslerine sığındığını belirtti.

Temsilci ülkedeki siyasi liderlere askeri güçlerini yatıştırma ve barış için çalışma çağrısında bulundu.
XS
SM
MD
LG