Erişilebilirlik

Güney Sudan'da ABD Askeri Uçaklarına Ateş Açıldı


Olay sırasında Amerikan uçakları, isyancıların kontrolündeki Bor kentinde Amerikan vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyordu
Kabileler arası iç savaş yaşanan Güney Sudan’da bir tahliye operasyonuna katılan Amerikan askeri uçaklarına kimliği belirsiz saldırganlarca ateş açıldı.

ABD Afrika Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Amerikan askeri uçaklarını hedef alan saldırıda dört askerin yaralandığı bildirildi. Olay sırasında Amerikan uçakları, isyancıların kontrolündeki Bor kentinde Amerikan vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyordu. Başkan Barack Obama tahliye operasyonu için 45 asker görevlendirmişti.

Komutanlık,saldırının ardından operasyonun iptal edildiğini ve uçakların Güney Sudan dışında bir piste indirildiğini bildirdi.

Bor, Güney Sudan’daki iç savaşın en yoğun yaşandığı kent.

Şiddet olayları, Dinka kabilesi üyesi olan Devlet Başkanı Salva Kiir’in, Nuer kabilesi üyesi yardımcısı Riek Machar’ı, kendisi aleyhinde darbe düzenlemeye çalışmakla suçlamasını izliyor.

Hükümet şiddet olaylarında 500’ü aşkın kişinin öldüğünü, onbinlerce kişinin de evlerinden kaçtığını bildirdi. Bugün de ülkede yeni çatışmalar yaşandığı haberleri geliyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, taraflar arasında arabuluculuk yapması amacıyla özel temsilcisi Donald Booth’u Güney Sudan’a gönderdi.

Dün (Cuma) Akobo’daki çatışmalarda en az 11 sivil ve iki Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri ölmüştü.

BM askerleri, Akobo’daki üslerinin dün Nuer kabilesi üyesi olduğu bildirilen 2 bin kadar silahlı genç tarafından kuşatıldığını ve kendilerine sığınan Dinkalar’a ateş açtığını bildirdi.

Çatışmaların başlamasından bu yana 35 bin sivilin BM karargahlarına sığındığı belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG