Erişilebilirlik

Güney Kore'den Sert Uyarı


Sınırda tatbikat düzenleyen Güney Kore askerleri
Güney Kore’nin Cumhurbaşkanı, Kuzey Kore’den gelen tehdidi ciddiye aldıklarını söyledi.

Bugün üst düzey savunma yetkilileriyle biraraya gelen Park Gueun-hye, yetkililerden Kuzey Kore’den gelebilecek her türlü kışkırtmaya anında ve kararlı şekilde, siyasi sonuçlarından çekinmeden cevap vermelerini istedi.

Park’ın bu uyarıyı, Kuzey Kore parlamentosunun yıllık olağan toplantısı ve iktidar partisi liderlerinin nükleer silah kapasitesini güçlendirme kararı almasının ardından yaptı.

Öteyandan Kuzey Kore haber ajansı KCNA , Pak Pong Ju’nun yerine Choe Yong Rim’in başbakanlığa atanacağını bildirdi. Pak’ın, Çin’deki ekonomik reform sürecini ülkede uygulamak istediği biliniyor. Pak, 2007 yılında başbakanlık görevinden alınmıştı.

Kuzey Kore yönetimi, Amerika ve Güney Kore’yi hedef alan tehditlerini son dönemde hızlandırdı. Tehditler, iki ülkenin ortak askeri tatbikatı ve BM Güvenlik Konseyi’nin yeni daha sert yaptırım kararları sonrasında başladı.

Dün, iki Amerikan radara yakalanmayan F-22 savaş uçağı Japonya’nın Okinawa Adası’ndaki Kadena askeri üssünden Güney Kore’nin başkenti Seul’e 65 kilometre uzaklıktaki Osan Hava Üssü’ne gönderildi. Jetler, ay sonuna kadar devam edecek ortak askeri tatbikata katılıyor. Tatbikatta Amerikan kuvvetleri stratejik bombardıman uçakları kullanarak uzun menzilli hedefleri bombaladı.

Park’ın kararı Amerikan ordusunu nasıl etkileyecek henüz bilinmiyor. Amerika, geçen ay başında Güney Kore’yi, Kuzey’e karşı daha iyi koruma amaçlı bir anlaşma imzalamıştı.

Geçtiğimiz ay, Pyongyang 1953 tarihli ateşkes anlaşmasının geçersiz olduğunu ilan etmişti. Kuzey Kore ayrıca, Amerika’ya ve Pasifik Okyanusu’ndaki askeri üslerine önleyici saldırıda bulunacağını duyurmuştu. Pyongyang, ayrıca geçen hafta Güney Kore ile kırmızı telefon hattını keserek, savaş durumu ilan etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG